Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wniosek o rejestrację stowarzyszenia prokuratorów "Ad Vocem" już w sądzie

0
Podziel się:

W katowickim sądzie okręgowym został złożony
wniosek o rejestrację Niezależnego Stowarzyszenia Prokuratorów "Ad
Vocem". Założyli je prokuratorzy, którzy po zmianie rządu zostali
odwołani ze swych stanowisk.

W katowickim sądzie okręgowym został złożony wniosek o rejestrację Niezależnego Stowarzyszenia Prokuratorów "Ad Vocem". Założyli je prokuratorzy, którzy po zmianie rządu zostali odwołani ze swych stanowisk.

Jak poinformowała w piątek PAP współzałożycielka stowarzyszenia Małgorzata Bednarek, pod wnioskiem o rejestrację podpisało się 18 osób. Nie chciała zdradzić, ilu prokuratorów zadeklarowało dotychczas chęć przystąpienia do stowarzyszenia.

O planach jego powołania poinformował w ubiegłym tygodniu "Dziennik", wskazując, że organizują je prokuratorzy, którzy stracili stanowiska po ostatnich wyborach. Wśród nich jest m.in. b. szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego Bogdan Święczkowski i jego zastępca Grzegorz Ocieczek, a także b. prokuratorzy apelacyjni i okręgowi. Prok. Bednarek kierowała Prokuraturą Okręgową w Bielsku-Białej.

Założyciele liczą, że ich stowarzyszenie zostanie zarejestrowane jak najszybciej. "Czas nagli, bo właśnie trwają prace nad zmianami w prawie" - podkreśliła Bednarek. Jednym z głównych zadań stowarzyszenia ma być właśnie opiniowanie projektów zmian prawa i przedstawianie własnych rozwiązań. Twórcy stowarzyszenia krytykują m.in. przedstawione w lutym przez resort sprawiedliwości plany reformy prokuratury.

Osoby zaangażowane w stworzenie stowarzyszenia spotkały się w ostatnią sobotę w Jaworznie. W zebraniu, na którym przyjęto statut, wzięli udział przedstawiciele całej struktury prokuratury, czyli zarówno prokuratorzy prokuratury wojskowej, IPN, jak i prokuratur powszechnych. Obecnych było kilkanaście osób - m.in. Święczkowski.

Według założeń, stowarzyszenie ma skupiać prokuratorów z całego kraju. Jego twórcy zapewniają, że będą walczyć o poprawę sytuacji całego środowiska. Chodzi o to, by prokuratorzy mieli skuteczną reprezentację i nie byli traktowani gorzej niż przedstawiciele innych zawodów prawniczych - przekonują.

Wśród statutowych celów stowarzyszenia jest m.in. reprezentowanie środowiska prokuratorów i asesorów wobec władz i urzędów, uczestniczenie w tworzeniu i zmianach prawa, współpraca z organizacjami środowiska sędziowskiego oraz z przedstawicielami doktryny prawa, wymiana doświadczeń zawodowych, doskonalenie zawodowe, kształtowanie postawy moralno-etycznej i zawodowej prokuratorów i asesorów oraz "dążenie do jawności i przejrzystości funkcjonowania szeroko rozumianego wymiaru sprawiedliwości". (PAP)

kon/ wkr/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)