Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wniosek o upadłość Fabryki Łączników - prawdopodobnie w tym tygodniu

0
Podziel się:

Prawdopodobnie jeszcze w tym tygodniu zostanie złożony wniosek o ogłoszenie
upadłości Fabryki Łączników w Radomiu - powiedział PAP w środę Piotr Kurkowski, prezes spółki Ferro
Masz Invest, która jest większościowym udziałowcem radomskiej fabryki.

Prawdopodobnie jeszcze w tym tygodniu zostanie złożony wniosek o ogłoszenie upadłości Fabryki Łączników w Radomiu - powiedział PAP w środę Piotr Kurkowski, prezes spółki Ferro Masz Invest, która jest większościowym udziałowcem radomskiej fabryki.

Kurkowski, który jest także przewodniczącym Rady Nadzorczej radomskiej fabryki dodał, że trwające od kilku miesięcy negocjacje ws. sprzedaży zakładu firmie z Krakowa, nie dają rezultatów. Według niego, mimo że rozmowy jeszcze nie zostały zerwane, można uznać je za bezowocne. Jak powiedział PAP, firma z Krakowa proponuje zbyt niską cenę za radomski zakład i jej oferta jest nie do przyjęcia.

"To zmierza do upadłości, ktoś musi podjąć decyzję w tej sprawie, albo któryś z wierzycieli, albo zarząd Fabryki Łączników" - powiedział Kurkowski. Dodał, że głównym wierzycielem fabryki jest ZUS. Zakład ma też zobowiązania wobec Skarbu Państwa i gminy. Zobowiązania wynoszą ok. 20 mln zł.

Według przewodniczącego zakładowej Solidarności Marcina Gębczyka, sytuacja w Fabryce Łączników w Radomiu jest bardzo zła. Od 19 grudnia do 17 lutego w zakładzie jest przymusowy przestój. Dopiero od ub. tygodnia części pracowników fizycznych wypłacono zaległe pensje za grudzień. Zakład ma zablokowane konta bankowe. Związkowcy obawiają się, że pracę może stracić ponad 380 osób.

Fabryka Łączników w Radomiu została sprywatyzowana w połowie 2010 r. Wcześniej przynosiła straty i miała wielomilionowe zobowiązania. Ministerstwo Skarbu Państwa podejmowało kilkakrotnie próby sprzedaży fabryki, pierwszą w 2002 r. Dopiero w 2010 r. udało się skutecznie przeprowadzić przetarg. Wygrała go firma Ferro Masz Invest z siedzibą w Warszawie; zapłaciła 80 gr za akcję, czyli za pakiet 85 proc. - niecałe 1,5 mln zł. Inwestor zobowiązał się do nieobniżania kapitału zakładowego spółki, utrzymania zatrudnienia i niezbywania tej firmy przez 12 miesięcy. Jak poinformowała PAP rzeczniczka MSP Magdalena Kobos, udział Skarbu Państwa w kapitale zakładowym spółki wynosi obecnie 8,48 proc. Zmalał on z 15 proc., ponieważ trwa proces udostępniania akcji pracownikom i wraz z postępowaniem tego procesu udział SP będzie sukcesywnie spadał.

Ministerstwo skarbu nie ma wpływu na decyzje spółki Ferro Masz Invest. "W spółce ustanowiona jest Rada Nadzorcza, która sprawuje stały nadzór nad wszystkimi dziedzinami działalności. Skarb Państwa nie posiada przedstawiciela w czteroosobowej Radzie Nadzorczej" - wyjaśniała Kobos.

Rzeczniczka powiedziała, że na początku lutego Ministerstwo Skarbu Państwa zwróciło się pisemnie do większościowego akcjonariusza z zapytaniem o jego plany odnośnie dalszego funkcjonowania Fabryki Łączników w Radomiu. "Do dziś nie otrzymaliśmy jeszcze odpowiedzi w tej sprawie" - powiedziała PAP w środę. (PAP)

ilp/ je/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)