Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wnuk-Nazarowa ponownie dyrektorem Orkiestry Polskiego Radia w Katowicach

0
Podziel się:

Joanna Wnuk-Nazarowa kolejną kadencję będzie dyrektorem Narodowej Orkiestry
Polskiego Radia w Katowicach - poinformował w poniedziałek resort kultury. Wnuk-Nazarowa pełni tę
funkcję od 2000 r.

Joanna Wnuk-Nazarowa kolejną kadencję będzie dyrektorem Narodowej Orkiestry Polskiego Radia w Katowicach - poinformował w poniedziałek resort kultury. Wnuk-Nazarowa pełni tę funkcję od 2000 r.

Powołanie na stanowisko dyrektora naczelnego i programowego Wnuk-Nazarowa odebrała od ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego.

Funkcję dyrektora artystycznego i pierwszego dyrygenta NOSPR pełni Niemiec Alexander Liebreich.

Sezon artystyczny 2013/2014 jest dla orkiestry - według zapowiedzi - ostatnim w starej siedzibie. Zespół latem 2014 r. przeprowadzi się do nowej siedziby zaprojektowanej przez Tomasza Koniora, w której znajdzie się sala koncertowa na 1,8 tys. osób. Termin koncertu inauguracyjnego wyznaczono na 1 października 2014 r.

Obecna siedziba, wybudowana jako "pałac zjazdów" PZPR, z salą nieprzystosowaną akustycznie do potrzeb orkiestry symfonicznej, służy jej już ponad 30 lat.

Joanna Wnuk-Nazarowa (ur. w Gdyni w 1949 r.) ukończyła Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie dyrygentury i kompozycji, dyplom uzyskała pod kierunkiem prof. Krzysztofa Pendereckiego. W latach 70. była zatrudniona na stanowisku kierownika muzycznego w Teatrze Ludowym w Nowej Hucie oraz w Teatrze Starym w Krakowie. Od 1974 r. jest wykładowcą w Akademii Muzycznej w Krakowie i członkiem Zakładu Analizy i Interpretacji Muzyki. W 1991 r. wygrała konkurs na stanowisko dyrektora naczelnego Państwowej Filharmonii w Krakowie. W latach 1997-1999 pełniła funkcję ministra kultury i sztuki. W 2000 r. w drodze konkursu objęła stanowisko dyrektora naczelnego i programowego NOSPR w Katowicach.

Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach została założona w 1935 r. w Warszawie. Zespół utworzył i prowadził do wybuchu drugiej wojny światowej Grzegorz Fitelberg. Po wojnie orkiestrę reaktywował w Katowicach Witold Rowicki.

Obecnie pierwszym dyrygentem gościnnym NOSPR w Katowicach jest Stanisław Skrowaczewski, dyrygentem honorowym - Jan Krenz, doradcą artystycznym - Jerzy Semkow. (PAP)

mce/ abe/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)