Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Woda w Małopolsce opada, groźne są osuwiska

0
Podziel się:

Woda w małopolskich rzekach wciąż opada. We wtorek stan alarmowy przekroczony
był w dwóch miejscach na Wiśle i Szreniawie, a stan ostrzegawczy w siedmiu miejscach na Wiśle.
Obecnie największe zagrożenie w Małopolsce stanowią osuwiska.

Woda w małopolskich rzekach wciąż opada. We wtorek stan alarmowy przekroczony był w dwóch miejscach na Wiśle i Szreniawie, a stan ostrzegawczy w siedmiu miejscach na Wiśle. Obecnie największe zagrożenie w Małopolsce stanowią osuwiska.

Rzeczniczka wojewody małopolskiego Joanna Sieradzka poinformowała, że alarm powodziowy obowiązuje w Małopolsce w czterech gminach, a pogotowie przeciwpowodziowe w Krakowie, pięciu powiatach oraz 28 gminach.

Poziom wody w Wiśle wciąż się obniża. Obecnie wodowskaz na Bielanach wskazuje 393 cm, o 23 cm powyżej stanu ostrzegawczego.

We wtorek trwały prace polegające na zabezpieczaniu, umacnianiu i likwidacji wyrw w wałach przeciwpowodziowych, a także pompowaniu wody z piwnic, studni i rozlewisk oraz udrażnianiu rowów i przepustów.

W miejscowości Szczurowa pracował śmigłowiec, który pomagał w wypełnianiu wyrwy w wale rzeki Uszwica.

Obecnie w Małopolsce największe zagrożenie stanowią osuwiska ziemi. Największe straty spowodowane osuwiskami odnotowano w gminach Lanckorona i Gdów oraz w powiecie nowosądeckim.

Po powodzi w Małopolsce pojawiło się ok. 350 osuwisk, jednak według geologów mogą one się uaktywniać jeszcze w ciągu najbliższych miesięcy.

Samorządy gminne w porozumieniu z geologami powiatowymi mają do przyszłego tygodnia dokonać inwentaryzacji osuwisk, zaznaczając także, w jakich miejscach zostały zniszczone domy czy infrastruktura drogowa. Wtedy geologowie wyznaczą miejsca, gdzie powinna zostać przeprowadzona szczegółowa ekspertyza geologiczna.

Ekspertyza ta pozwoli sprawdzić, czy osuwisko nadaje się do stabilizacji i do ponownego zamieszkania, czy też konieczne będzie przesiedlenie mieszkańców w inne miejsce.(PAP)

rgr/ wkr/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)