Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wojewoda potwierdził obywatelstwo polskie Jana Tomasza Grossa

0
Podziel się:

Wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski wydał decyzję potwierdzającą posiadanie
obywatelstwa polskiego przez Jana Tomasza Grossa - poinformowała PAP w piątek rzeczniczka prasowa
wojewody Yvetta Biały.

Wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski wydał decyzję potwierdzającą posiadanie obywatelstwa polskiego przez Jana Tomasza Grossa - poinformowała PAP w piątek rzeczniczka prasowa wojewody Yvetta Biały.

Zgodnie z ustawą o obywatelstwie polskim, o potwierdzenie obywatelstwa mogą wystąpić osoby, które same lub ich przodkowie wyemigrowali z Polski w różnych okolicznościach.

Jan Tomasz Gross urodził się w 1947 r. w Warszawie. Jest synem Żyda i Polki, która podczas II wojny światowej uratowała mu życie. Studiował fizykę na Uniwersytecie Warszawskim. Po protestach studenckich w marcu 1968 r. został aresztowany na kilka miesięcy. W 1969 r. wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Obronił doktorat z socjologii na Uniwersytecie Yale, gdzie przez wiele lat był wykładowcą. Obecnie jest profesorem wydziału historii Uniwersytetu Princeton.

Gross jest autorem książek: "Sąsiedzi. Historia zagłady żydowskiego miasteczka" o mordzie Żydów w Jedwabnem w 1941 r. i "Strach. Antysemityzm w Polsce tuż po wojnie. Historia moralnej zapaści" opowiadającą o pogromach: kieleckim, krakowskim i rzeszowskim w 1946 r. Obie publikacje wywołały burze polemik i komentarzy w Polsce i Stanach Zjednoczonych.

Po wydaniu w 2008 r. "Strachu" do prokuratury krakowskiej wpłynęły zawiadomienia o znieważeniu przez Grossa narodu polskiego lub nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych. Prokuratura po zbadaniu sprawy z urzędu, odmówiła wszczęcia śledztwa.

Gross zajmuje się naukami politycznymi i społecznymi, a w tym kontekście problematyką II wojny światowej. Jest autorem publikacji w tej dziedzinie, m.in. cenionej w środowisku polskich historyków książki "W 40. nas matko na Sybir zesłali".

W 1996 r. został odznaczony przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

Wniosek o potwierdzenie obywatelstwa polskiego osoby chcące je uzyskać składają do wojewody zgodnie z miejscem swego ostatniego zameldowania w Polsce; jeśli nigdy w Polsce nie urodziły się, wniosek składają do wojewody mazowieckiego. Wniosek można złożyć zarówno w kraju, jak i za pośrednictwem polskich placówek dyplomatycznych. Dołączone powinny być do niego dokumenty potwierdzające ciągłość posiadania obywatelstwa polskiego. Decyzja wydana przez wojewodę ma charakter decyzji administracyjnej.(PAP)

dsr/ abe/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)