Notowania

wiadomości
28.12.2012 17:18

Województwo Zachodniopomorskie przejmuje uzdrowiska

Województwo zachodniopomorskie przejmuje uzdrowiska w Kołobrzegu i Świnoujściu. Minister skarbu i marszałek tego województwa zawarli umowę w sprawie nieodpłatnego zbycia akcji uzdrowisk - poinformowało w piątek biuro prasowe marszałka.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Województwo zachodniopomorskie przejmuje uzdrowiska w Kołobrzegu i Świnoujściu. Minister skarbu i marszałek tego województwa zawarli umowę w sprawie nieodpłatnego zbycia akcji uzdrowisk - poinformowało w piątek biuro prasowe marszałka. *

"Jestem przekonany, że decyzja o komunalizacji uzdrowisk w Świnoujściu i Kołobrzegu pozwoli na pełne wykorzystanie ich potencjału, a co za tym idzie, wzmocnienie marki województwa zachodniopomorskiego" - podkreślił marszałek Olgierd Geblewicz.

Wcześniej marszałek podpisał wnioski o komunalizację obu spółek, które następnie trafiły do Ministerstwa Skarbu Państwa. Było to możliwe dzięki rozporządzeniu resortu skarbu w sprawie wykazu zakładów lecznictwa uzdrowiskowego prowadzonych w formie jednoosobowych spółek Skarbu Państwa, które nie będą podlegać prywatyzacji.

Samorząd województwa przekazał też do MSP założenia do planu rozwoju obu spółek uzdrowiskowych na lata 2013-2017.

Zarząd regionu zobowiązany jest w ciągu 10 miesięcy od podpisania umowy o komunalizacji przedstawić ministerstwu plany rozwoju obu spółek, które mają realizowane we współpracy z zarządami uzdrowisk.

Według informacji urzędu marszałkowskiego oba uzdrowiska nie przynoszą strat. Ich komunalizacja ma zagwarantować utrzymanie charakteru ich działalności, ma również sprzyjać podwyższaniu poziomu usług leczniczych oraz ich dostępności.

Świnoujskie uzdrowisko dysponuje ośmioma ośrodkami położonymi w nadmorskiej dzielnicy miasta. Oferuje m.in. turnusy sanatoryjne i szpitalne, leczenie ambulatoryjne, wczesną rehabilitację kardiologiczną, a także pobyty lecznicze z zabiegami. Specjalizuje się przede wszystkim w leczeniu chorób: kardiologicznych, dermatologicznych, pulmonologicznych, reumatologicznych, układu narządu ruchu, układu oddechowego, układu krążenia i kobiet po mastektomii.

Natomiast kołobrzeskie uzdrowisko ma sanatorium, siedem szpitali uzdrowiskowych, a także dwa zakłady przyrodolecznicze. U dorosłych przede wszystkim leczy: choroby układu oddechowego, układu krążenia i układu wydzielania wewnętrznego oraz przemiany materii. Uzdrowisko oferuje także leczenie dzieci, które obejmuje: schorzenia dróg oddechowych, choroby układu wydzielania wewnętrznego, zaburzeń odżywiania i przemiany materii, a także alergiczne schorzenia skóry.

20 grudnia podpisano umowę o przekazaniu województwu kujawsko-pomorskiemu uzdrowiska Ciechocinek. Kolejne umowy dotyczące m.in. uzdrowisk m.in. Busko-Zdrój, Szczawno-Jedlina i Rymanów mają być podpisane jeszcze w styczniu. (PAP)

epr/ mki/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz