Notowania

onz
03.09.2013 13:09

Wojna Syrii. Liczba uchodźców przekroczyła 2 mln

Ponad 97 proc. uchodźców schroniło się w państwach otaczających ten kraj i one potrzebują teraz pilnego wsparcia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Xinhua/Photoshot/Reporter)

Z Syrii każdego dnia ucieka około 5 tys. osób - alarmuje UNHCR. Ponad 97 proc. uchodźców schroniło się w państwach otaczających ten kraj i one potrzebują teraz pilnego wsparcia.

W ciągu ostatnich 12 miesięcy liczba uchodźców z Syrii wzrosła o 1,8 mln; dokładnie rok temu było ich 230 tys. 671 - zarejestrowanych bądź oczekujących na rejestrację - poinformowało we wtorek Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR).

- _ Syria stała się ogromną tragedią tego stulecia, haniebną klęską humanitarną, w której cierpienie i przesiedlenia przybrały niespotykane rozmiary. Jedynym pocieszeniem jest poświęcenie, z jakim sąsiednie kraje przyjęły tak wielu uchodźców, ratując im życie _ - podkreśla Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców António Guterres.

Ponad 97 proc. uchodźców z Syrii schroniło się w państwach otaczających ten kraj, stając się ogromnym ciężarem dla ich infrastruktury, gospodarek i społeczeństw. Te państwa pilnie potrzebują ogromnego wsparcia finansowego, żeby poradzić sobie z kryzysem.

- _ Świat ryzykuje popadnięciem w groźne samozadowolenie w związku z kryzysem w Syrii. Fala ludzkich cierpień wywołana tą wojną ma katastrofalne skutki. Jeśli sytuacja nadal będzie się pogarszać w takim tempie, liczba uchodźców będzie rosnąć i niektóre kraje sąsiadujące z Syrią mogą znaleźć się na skraju przepaści _ - ostrzega Angelina Jolie, Specjalna Wysłanniczka UNHCR.

Dodaje, że choć świat jest tragicznie podzielony w sprawie metod zakończenia konfliktu w Syrii, nie może być podzielony _ co do potrzeby niesienia ulgi w cierpieniu _. _ Musi zrozumieć, że jest odpowiedzialny za to, by zrobić więcej _ - dodaje Jolie.

Jak podkreśla UNHCR, 2 mln to liczba Syryjczyków już zarejestrowanych jako uchodźcy, bądź oczekujących na rejestrację. Pod koniec sierpnia było ich 110 tys. w Egipcie, 168 tys. w Iraku, 515 tys. w Jordanii, 716 tys. w Libanie i 460 tys. w Turcji. 52 proc. uchodźców jest poniżej 17. roku życia. Z danych UNHCR i UNICEF wynika, że ponad 768 tys. syryjskich dzieci uchodźców ma mniej niż 11 lat. Według Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka konflikt w Syrii kosztował życie około 7 tys. dzieci.

Dodatkowo, 4,25 mln osób zostało przesiedlonych w granicach Syrii. Oznacza to, że całkowita liczba syryjskich uchodźców przekracza 6 mln - to więcej niż w jakimkolwiek innym kraju - alarmuje UNHCR.

Ucieczka syryjskich Kurdów do Iraku

  • fot: PAP/EPA/Galiya Gubaeva /UNHCR
  • fot: PAP/EPA/Galiya Gubaeva /UNHCR
  • fot: PAP/EPA/Galiya Gubaeva /UNHCR
  • fot: PAP/EPA/Galiya Gubaeva /UNHCR [ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://manager.money.pl/galerie/ucieczka-syryjskich-kurdow-do-iraku-g634160.html) Z Syrii każdego dnia ucieka około 5 tys. osób. Mając na uwadze skutki, jakie rosnąca liczna uchodźców może mieć na sytuację ekonomiczną państw w tym regionie, w środę ministrowie z Iraku, Jordanii, Libanu i Turcji spotkają się z przedstawicielami UNHCR w Genewie, aby apelować o międzynarodowe wsparcie.
Czytaj więcej w Money.pl
Komisarzowi ONZ zabrakło 1,8 mld dolarów Po 28 miesiącach wojny domowej, Wysoki Komisarz ONZ ds. Uchodźców ocenia liczbę uchodźców, którzy opuścili Syrię, na około 2 miliony osób.
Merkel chce zgodnej reakcji w sprawie Syrii Jest to _ mało prawdopodobna _, lecz trzeba wykorzystać nawet minimalną szansę - stwierdza kanclerz Niemiec.
Podali kolejne szokujące dane na temat Syrii Granice Syrii przekracza każdego dnia przeciętnie około 5 tys. jej obywateli. Dobytek wielu z tych ludzi to często niewiele więcej niż ubrania, które mają na sobie.
Tagi: onz, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz