Notowania

wojna w syrii
28.12.2012 15:09

Wojna w Syrii. Dwaj syryjscy generałowie zbiegli do Turcji

Dotychczas do Turcji zbiegło kilkudziesięciu wyższych rangą wojskowych syryjskich, w tym około 40 generałów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ASSOCIATED PRESS/FOTOLINK/East News)

Dwaj generałowie syryjskich sił powietrznych uciekli do Turcji - podała agencja AFP, powołując się na tureckie źródła dyplomatyczne. Dotychczas do Turcji zbiegło kilkudziesięciu wyższych rangą wojskowych syryjskich, w tym około 40 generałów.

Dwaj zbiegli wojskowi to regionalni dowódcy syryjskiego lotnictwa. Przekroczyli oni granicę z Turcją na wysokości miasta Reyhanli w prowincji Hatay. Towarzyszyła im grupa kilkudziesięciu żołnierzy z rodzinami. Nie podano, kiedy doszło do przekroczenia granicy.

Najprawdopodobniej syryjscy wojskowi zostaną przetransportowani do obozu w Apaydin, także w prowincji Hatay, gdzie przebywają zbiegli z Syrii żołnierze.

Informacje o najnowszych dezercjach nadeszły dzień po tym, jak syryjscy powstańcy po trwającym od kilku miesięcy oblężeniu wdarli się na teren wojskowego lotniska Menagh pod Aleppo, na północnym wschodzie kraju. Jak podało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka, obecnie trwają tam walki.

W środę do Turcji zbiegł wraz z rodziną komendant syryjskiej żandarmerii wojskowej, generał Abdelaziz Dżassim al-Szalal. Władze w Ankarze nie podają dokładnej liczby ani tożsamości zbiegłych syryjskich wojskowych, jak również żołnierzy walczących w szeregach rebelianckiej Wolnej Armii Syryjskiej (WAS).

Obecnie w Turcji przebywa około 148 tys. syryjskich uchodźców, którzy przebywają w obozach rozmieszczonych na terenach graniczących z Syrią. Od marca 2011 roku trwa w Syrii rebelia przeciwko reżimowi prezydenta Baszara el-Asada. Konflikt kosztował już życie ok. 45 tys. ludzi, w większości cywilów. Tysiące uchodźców z Syrii usiłuje znaleźć schronienie w sąsiednich krajach: Turcji, Jordanii i Libanie.

Czytaj więcej w Money.pl
Syryjski nalot przy granicy z Turcją Syryjskie myśliwce zbombardowały miasto Azaz przy granicy z Turcją. Zniszczonych jest co najmniej pięć domów.
Turcja się zbroi. Stany wysyłają rakiety W Turcji znajdzie się łącznie sześć baterii Patriotów - dwie z USA, dwie z Niemiec i dwie z Holandii.
Turcja dostanie nową broń. Do końca stycznia Systemy obrony rakietowej Patriot, które NATO ma rozmieścić w Turcji, by zapobiec rozlaniu się na jej terytorium wojny domowej w Syrii, będą gotowe do działania pod koniec stycznia.
Tagi: wojna w syrii, turcja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz