Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
syria
06.06.2012 18:57

Wojna w Syrii. Geithner grozi presją finansową na Syrię

Amerykański minister skarbu (finansów) Timothy Geithner ostrzegł reżim prezydenta Baszara el-Asada, że kilkadziesiąt krajów będzie dążyło do wywarcia maksymalnej presji finansowej na Syrię, aby powstrzymać przemoc w tym kraju.

Podziel się
Dodaj komentarz
(whitehouse.gov/public domain)

Amerykański minister skarbu (finansów) Timothy Geithner ostrzegł reżim prezydenta Baszara el-Asada, że kilkadziesiąt krajów będzie dążyło do wywarcia _ maksymalnej presji finansowej _ na Syrię, aby powstrzymać przemoc w tym kraju.

Geithner wyraził nadzieję, że wkrótce 55 krajów wchodzących w skład grupy Przyjaciół Syrii podejmie odpowiednie działania wymierzone w reżim Asada. Minister mówił, że jeśli będzie to konieczne, może chodzić także o działania wynikające z Rozdziału VII Karty Narodów Zjednoczonych, _ o co w zeszły weekend prosiła Liga Arabska _.

Rozdział ten opisuje m.in. uprawnienia RB ONZ do wprowadzania sankcji, a także użycia sił zbrojnych do rozstrzygania sporów.

_ Ponieważ reżim niewystarczająco wypełnia zobowiązania wynikające z planu pokojowego Kofiego Annana, w takim oto kierunku będziemy wkrótce iść _ - powiedział Geithner na spotkaniu w Waszyngtonie ekspertów grupy Przyjaciół Syrii, którzy analizują możliwości wprowadzenia nowych sankcji gospodarczych wymierzonych w reżim w Damaszku.

_ - RB ONZ może zdecydować, jakie środki, które nie pociągają za sobą użycia siły, należy podjąć, by wprowadzać w życie jej decyzje _ - mówił amerykański minister.

Geithner przyznał, że wprowadzone już sankcje gospodarcze nie wystarczą, by powstrzymać przemoc w Syrii i wprowadzić zmiany polityczne. Podkreślił jednak, że sankcje odgrywają dużą rolę, gdyż dzięki nim syryjscy biznesmeni i inni zwolennicy reżimu widzą, że jeśli klan Asada pozostanie u władzy, czeka ich trudna przyszłość.

W sobotę Liga Arabska zwróciła się do RB ONZ, by odwołała się do Rozdziału VII w celu zerwania stosunków dyplomatycznych z Syrią i wprowadzenia sankcji. Choć rozdział ten mówi także o użyciu siły, Liga nie domagała się _ żadnej akcji wojskowej _ w Syrii, uznając, że decyzja w tej sprawie należy do RB ONZ.

Czytaj więcej w Money.pl
Sankcje i embargo na broń. Tego już za wiele! Musimy pozbawić prezydenta Asada gruntu pod nogami, zostawiając na stole inne opcje - zapowiedziała Hilary Clinton.
"Uzbrojenie Syryjczyków to wspaniały pomysł" Saudyjski minister: przeciwnicy Asada muszą mieć możliwość obrony. Amerykanie i Francuzi zapowiadają kolejne sankcje.
"Drogo zapłaci jeśli zignoruje nasz głos" Szefowa amerykańskiej dyplomacji wezwała wspólnotę międzynarodową do zaostrzenia sankcji wobec Damaszku.
Rosja szuka sojuszników. Nie chcą interwencji Rosyjski minister spraw zagranicznych wezwał do włączenia Iranu i Turcji do międzynarodowych wysiłków, mających na celu wsparcie załamującego się planu pokojowego dla Syrii, wynegocjowanego przez Kofiego Annana.
Tagi: syria, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz