Notowania

wojna w syrii
03.10.2012 22:38

Wojna w Syrii. Turcja zbombardowała cele w Syrii w odpowiedzi na incydent

Turcja zbombardowała cele na terytorium Syrii w odpowiedzi na syryjski ostrzał z moździerzy w przygranicznej miejscowości Akcakale.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Allan Henderson/CC/Flickr)

Turcja zbombardowała cele na terytorium Syrii w odpowiedzi na syryjski ostrzał z moździerzy w przygranicznej miejscowości Akcakale, w wyniku którego zginęło pięciu tureckich cywilów - ogłosił premier Recep Tayyip Erdogan.

_ - Nasze siły zbrojne w regionie przygranicznym natychmiast odpowiedziały na ten ohydny atak _ - napisał szef rządu w komunikacie. Pod ostrzałem artyleryjskim znalazły się miejsca w Syrii, z których według radarów wystrzelono wcześniej pociski moździerzowe.

W środę co najmniej trzy pociski spadły na tureckie Akcakale, zabijając matkę i jej czworo dzieci oraz raniąc kilkanaście innych osób.

_ Turcja nigdy nie pozostawi bez odpowiedzi takich prowokacji syryjskiego reżimu, które zagrażają naszemu bezpieczeństwu narodowemu _ - podkreślił szef rządu.

Turecki minister spraw zagranicznych Ahmet Davutoglu i szef NATO Anders Fogh Rasmussen rozmawiali w środę i zgodzili się co do konieczności pilnego posiedzenia NATO w sprawie incydentu na granicy turecko-syryjskiej - dodał Erdogan.

W środę późnym wieczorem w siedzibie NATO w Brukseli rozpoczęło się spotkanie Rady Północnoatlantyckiej na szczeblu ambasadorów - poinformowały źródła dyplomatyczne.

Spotkanie zostało zwołane na prośbę Turcji na podstawie artykułu 4. Traktatu Waszyngtońskiego. Artykuł ten przewiduje konsultacje sojuszników, gdy któryś z nich uzna, że zagrożona jest integralność jego terytorium lub bezpieczeństwo.

Środowy incydent był najpoważniejszym na linii Ankara-Damaszek od zestrzelenia tureckiego myśliwca przez syryjskie siły reżimowe w czerwcu br.

Leżące na południowym wschodzie Turcji Akcakale sąsiaduje przez granicę z syryjskim Tel Abjad. Od kilkunastu dni syryjskie przejście graniczne kontrolowane jest przez opozycyjną Wolną Armię Syryjską.

W ostatnich dniach do Akcakale regularnie trafiają przez granicę zbłąkane kule i pociski, wystrzeliwane podczas walk prowadzonych przez syryjskich rebeliantów z wojskami prezydenta Baszara el-Asada.

Czytaj więcej w Money.pl
Wiadomo, kogo zabił syryjski atak. Jest reakcja Turecki dziennik Hurriyet pisze, że na Akcakale spadły co najmniej trzy pociski. Jeden trafił w dom w dzielnicy mieszkaniowej. Zginęło pięć osób: matka i jej czworo dzieci.
Zbłąkany pocisk przeleciał przez granicę Pocisk moździerzowy wystrzelony z terytorium Syrii zabił pięciu mieszkańców tureckiej miejscowości Akcakale położonej przy granicy oraz ranił co najmniej dziewięć osób.
Triumf Syryjczyków. Opanowali granicę Chodzi o przejście graniczne w Tel Abjad w prowincji Ar-Rakka, przez które przeszedł na stronę turecką tłum wiwatujących ludzi.
Tagi: wojna w syrii, syria, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz