Notowania

meksyk
10.07.2012 09:11

Wojna z kartelami w Meksyku. USA odtajniają prawdę o akcji "Szybcy i wściekli"

Pokazali nowe dokumenty dotyczące zakończonej niepowodzeniem i budzącej w Waszyngtonie ogromne polityczne kontrowersje operacji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(micmol /CC BY-NC-SA 2.0/Flickr)

Departament Sprawiedliwości USA upublicznił nowe dokumenty dotyczące zakończonej niepowodzeniem i budzącej w Waszyngtonie ogromne polityczne kontrowersje operacji _ Szybcy i wściekli _ ("Fast and Furious").

Chodzi o akt oskarżenia sprawców zabójstwa agenta amerykańskiej Straży Granicznej Briana Terry'ego, który zginął w grudniu 2010 roku z rąk gangsterów powiązanych z meksykańskimi kartelami narkotykowymi. Sprawcy zastrzelili go z broni utraconej podczas akcji _ Szybcy i wściekli _, która miała na celu ustalenie, w jaki sposób amerykańska broń trafia w ręce meksykańskich gangów narkotykowych.

Jest ona od kilku tygodni przedmiotem gorącej debaty w Waszyngtonie. Administracja prezydenta Obamy odmawiała do tej pory ujawnienia Kongresowi dodatkowych dokumentów w tej sprawie, co doprowadziło do postawienia zarzutu lekceważenia ustawodawców prokuratorowi generalnemu Ericowi Holderowi.

Do strzelaniny, w której zginął Brian Terry, doszło 14 grudnia 2010 roku na pustynnym, górzystym terenie w okolicach Tuscon w stanie Arizona przy granicy z Meksykiem. Z aktu oskarżenia opublikowanego wczoraj wynika, że czterech z sześciu sprawców ciągle przebywa na wolności.

Jeden ze sprawców, Manuel Osorio-Arellanes, który został ranny podczas strzelaniny, został aresztowany w dniu zajścia. Wcześniej zatrzymano także jego brata, Rito. Mężczyźnie postawiono zarzuty związane z dostawą broni. Pozostałych czterech sprawców ciągle jest na wolności. FBI za informacje, które doprowadzą do ich ujęcia, wyznaczyło nagrodę w wysokości jednego miliona dolarów.

Poszukiwani dostali się na teren Stanów Zjednoczonych nielegalnie z Meksyku. Mieli dokonać napadu rabunkowego w celu odzyskania partii narkotyków. Z opublikowanych informacji wynika, że agenci federalni, w tym Brian Terry, którzy zostali ostrzelani przez gangsterów, używali broni z gumowymi kulami.

W trakcie śledztwa ustalono, że broń, którą posługiwali się sprawcy zabójstwa agenta Terry'ego, pochodziła z zakończonej fiaskiem operacji _ Szybcy i wściekli _. W sumie Amerykanie utracili kontrolę nad około dwoma tysiącami sztuk broni, która trafiła w ręce przestępców związanych z meksykańskim kartelami narkotykowymi.

Operacja prowadzona była przez agentów federalnego Biura Kontroli Alkoholu, Tytoniu i Broni Palnej (ATF), agencji podlegającej prokuratorowi generalnemu Ericowi Holderowi. Wezwany do złożenia zeznań w roli świadka, odmówił udostępnienia części dokumentów powołując się na decyzję prezydenta Baracka Obamy, który po raz pierwszy skorzystał z przysługującego mu prawa do utajnienia dokumentów. Republikanie oskarżyli Holdera o zatajenie informacji dotyczących operacji i doprowadziło to do uchwalenia w Izbie Reprezentantów wniosku o ukaranie prokuratura generalnego za lekceważenie Kongresu.

Republikański kongresman Darrell Issa, przewodniczący komisji kontroli i reformy rządu Izby Reprezentantów, która 16 miesięcy temu rozpoczęła prowadzenie śledztwa w sprawie nieudanej operacji, wyraził zadowolenie z upublicznienia przez Departamentu Sprawiedliwości aktu oskarżenia sprawców zabójstwa agenta Terry'ego. Dał jednak do zrozumienia, że dokument z listopada 2011 r. powinien był zostać opublikowany dużo wcześniej.

_ - Chwała im za to, co zrobili, ale potępiam moment publikacji. Jest jasne, że ma to związek z oskarżeniem Erica Holdera przez Izbę Reprezentantów _ - powiedział w poniedziałek Issa.

Czytaj więcej w Money.pl
Gangsterzy przebrani za policję zabili 3 osoby Do krwawego incydentu doszło rano w restauracji na terenie terminalu nr 2, gdy funkcjonariusze policji federalnej usiłowali zatrzymać dwóch mężczyzn podejrzanych o handel narkotykami.
W USA nie ma pracy, Meksykanie wracają Imigracja do Stanów Zjednoczonych z Meksyku uległa znacznemu zahamowaniu. Nie ma tam pracy.
Wyśle armię USA do Meksyku? Po narkotyki Czołowy kandydat Republikanów do nominacji prezydenckiej uważa, że pomogłyby one tamtejszym władzom w walce z kartelami narkotykowymi.
Tagi: meksyk, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz