Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
bahrajn
18.02.2011 17:42

Wojsko strzela do demonstrantów w Bahrajnie

Co najmniej jedna osoba zginęła, a 50 zostało rannych po tym, jak wojsko otworzyło ogień.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Aktualizacja, godz. 19.12

Wojsko w Bahrajnie użyło ostrej amunicji, by rozpędzić antyrządowe protesty w pobliżu Placu Perłowego stolicy kraju, Manamie. Według najnowszych informacji co najmniej jedna osoba zginęła, a 50 zostało rannych.

Według Dżalala Firuza z opozycyjnego ruchu szyitów Al-Wifak, który w czwartek wycofał się z parlamentu, siły bezpieczeństwa użyły gazu łzawiącego przeciwko uczestnikom marszów ku czci zabitych podczas poprzednich protestów. Gdy demonstrujący dotarli na Plac Perłowy, który od czwartku kontrolowany jest przez wojsko, oddziały użyły przeciwko nim ostrej amunicji. Inni świadkowie twierdzą, że strzelała policja.

Wcześniej w wiosce Sitra na południe od Manamy kilkanaście tysięcy szyitów uczestniczyło w pogrzebie trzech ofiar czwartkowych zamieszek. - _ Naród chce upadku tego reżimu _ - skandowano.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/236/t131820.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/arabska;zima;ludow;ogarnia;bahrajn,25,0,772633.html) Arabska zima ludów ogarnia Bahrajn
W nocy ze środy na czwartek na Placu Perłowym zlikwidowano siłą powstałe tam obozowisko demonstrantów antyrządowych. Policja i wojsko znienacka zaatakowały manifestujących, zgromadzonych od poniedziałku na placu. Część z nich spała w namiotach, gdy policja i wojsko rozpoczęły atak. Zginęły co najmniej cztery osoby, a ponad 230 odniosło obrażenia.

Po krwawej pacyfikacji opozycja Bahrajnu ogłosiła wycofanie swych 18 posłów z 40-osobowej Izby Reprezentantów i wezwała rząd do dymisji. Szyicka większość w tym królestwie, stanowiąca około 70 procent ludności, uskarża się, że jest dyskryminowana przez rządzącą dynastię sunnicką. Bahrajn, w którym stacjonuje amerykańska V Flota, uważany jest przez swoich sojuszników - Arabię Saudyjską i USA - za zaporę przed wpływami szyickiego Iranu w regionie.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/0/t131584.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/20;milionow;egipcjan;zyje;za;dolara;dziennie;dlatego;mubarak;musial;odejsc,178,0,770226.html) 20 milionów Egipcjan żyje za dolara dziennie. Dlatego Mubarak musiał odejść Rząd Egiptu wydaje kilkanaście miliardów dolarów rocznie na dotacje socjalne.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/84/t86356.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/beduini;groza;rewolta;oskarzaja;krolowa,221,0,768989.html) Beduini grożą rewoltą. Oskarżają królową Przywódcy plemion beduińskich ostrzegli króla Jordanii, że może zostać obalony.
Tagi: bahrajn, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz