Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wolne w Trzech Króli w wersji PO dzieli posłów

0
Podziel się:

W zamian za nowe święto zniknie odbieranie dnia wolnego, które przypada w sobotę.

Wolne w Trzech Króli w wersji PO dzieli posłów
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Przywrócenie święta Trzech Króli jako dnia wolnego od pracy bezwarunkowo poparły w Sejmie kluby PO i PSL. Kluby PiS i Lewicy też są _ za _, ale mają zastrzeżenia do proponowanych jednocześnie przez PO zmian w Kodeksie pracy.

Projekt PO zakłada, że 6 stycznia - święto Trzech Króli - będzie dniem wolnym od pracy. Jednocześnie Platforma proponuje usunięcie z Kodeksu pracy przepisu, zgodnie z którym pracownikowi przysługuje dzień wolny za święto przypadające w dzień ustawowo wolny od pracy. Taki kształt projektu ma - w założeniu Platformy - sprawić, że mimo ustanowienia dnia wolnego w święto Trzech Króli nie będą mnożone dni wolne.

Według wyliczeń PO wprowadzenie dodatkowego dnia wolnego od pracy, 6 stycznia, w okresie od roku 2011 do roku 2020 przyniesie dodatkowo 9 dni wolnych od pracy, a zniesienie uprawnień od _ odzyskiwania _ dnia wolnego za święto przypadające w sobotę w tym samym okresie, _ zwróci _ gospodarce 8 dni roboczych.

Według autorów projektu, bilans dni roboczych w najbliższych 10 latach przyniesie ubytek jednego dnia, co _ nie powinno istotnie wpłynąć na wyniki polskiej gospodarki _. Zmiany w Kodeksie pracy i w ustawie o dniach wolnych od pracy mają obowiązywać już od 1 stycznia 2011 r.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/32/t98848.jpg ) ] (http://praca.money.pl/wiadomosci/artykul/przyjazne;panstwo;za;wolnym;w;trzech;kroli,7,0,647175.html) Przyjazne Państwo za wolnym w Trzech Króli

Izabela Katarzyna Mrzygłocka z PO argumentowała, że za ustanowieniem Trzech Króli dniem wolnym przemawia dwukrotnie przedstawiana obywatelska inicjatywa w tej sprawie. _ - Oznacza to, że istnieje bardzo duża grupa Polaków, która podpisując się pod takim projektem niejako domagała się od nas, parlamentarzystów umożliwienia spokojnego świętowania Objawienia Pańskiego _ - powiedziała Mrzygłocka.

Odwoływała się też do faktu, że święto Trzech Króli _ to jedno z najstarszych świąt w chrześcijaństwie _. Jak podkreśliła, intencją PO było wprowadzenie zmian zgodnie z oczekiwaniami społecznymi.

Stanisław Szwed z PiS podkreślając poparcie dla ustanowienia dnia wolnego w święto Trzech Króli oświadczył jednocześnie, że PiS sprzeciwia się proponowanej przy tym zmianie w Kodeksie pracy. _ - Żałuję, że klub PO połączył tę nowelizację ze zmianą w Kodeksie pracy, zgodnie z którą zabiera się pracownikom dzień wolny za świąteczne soboty _ - powiedział Szwed. PiS zgłosił w tej sprawie wniosek mniejszości.

Wniosek ten popiera także Lewica, która od od jego przyjęcia uzależnia ostateczne stanowisko dla ustanowienia wolnego dnia w święto Trzech Króli. _ Wprowadzania zapisu, który uszczupla możliwości, jakie niesie Kodeks pracy uważamy za rzecz niedobrą, niewłaściwą _ - powiedział Sylwester Pawłowski z Lewicy. Ocenił też, że swoim projektem PO realizuje porzekadło: _ Panu Bogu świeczkę, a diabłu ogarek _. Lewica domaga się też stanowiska rządu na temat projektu.

Projekt popiera PSL. _ - Myślę, że kwestia za lub przeciw nie zależy od jakichś uzasadnień ekonomicznych, gospodarczych, tylko od woli i światopoglądu pewnych grup społecznych. Dlatego też apelowałbym o spokój wobec tej sprawy. Jeżeli część obywateli chce wprowadzenia święta Trzech Króli, usankcjonowania, powinniśmy wyjść naprzeciw i znaleźć drogę środka tak, jak jest to w ustawie _ - powiedział Franciszek Stefaniuk z PSL.

Zdecydowanie przeciwna projektowi jest SdPl. _ - Nie stać nas po prostu na dodatkowe święto _ - powiedział Marek Borowski.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)