Notowania

Wrak ze Smoleńska wróci przed 10. kwietnia?

Według premiera Donalda Tuska taki termin sprowadzenia szczątków byłby dobry.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kprm.gov.pl)

Premier Donald Tusk powiedział, że chciałby, aby przed 10 kwietnia wrak prezydenckiego Tu-154M, który rozbił się pod Smoleńskiem, znalazł się w Polsce. Podkreślił, że rząd zapewni wszelkie warunki finansowe i logistyczne, żeby przeniesienie wraku odbyło się sprawnie i godnie.

_ - To jest moja intencja, moje pragnienie - dobrze by było, żeby przed 10 kwietnia wrak znalazł się w Polsce. To oczywiście ważne dla nas z czysto symbolicznego powodu _ - powiedział Tusk. Poinformował, że o ściągnięcie szczątków samolotu do Polski rozmawiał z prokuratorem generalnym Andrzejem Seremetem.

_ - Instytucją, którą jest odpowiedzialna z oczywistych względów za ściągnięcie szczątków samolotu do Polski, jest prokuratura. Nie na zasadzie obowiązku, ale prokuratura musi mieć pierwszeństwo w dysponowaniu szczątkami. To przedsięwzięcie trudne pod każdym względem, ale nie mamy wątpliwości z prokuratorem Seremetem, że - po pierwsze - wrak sprowadzimy tak szybko, jak to możliwe, po drugie - prokuratura będzie prowadziła badania wraku tak szybko, jak to możliwe, żeby nie przeciągać tego przedsięwzięcia _ - mówił szef rządu.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/197/t87237.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/klich;ma;pomysl;gdzie;powinien;trafic;wrak;ze;smolenska,143,0,727951.html) Klich ma pomysł, gdzie powinien trafić wrak ze Smoleńska

Jak podkreślił, rząd zapewni wszystkie niezbędne warunki finansowe, organizacyjne, logistyczne, żeby przeniesienie wraku do Polski odbyło się sprawnie i godnie.

Tusk powiedział też, że rodzi się idea, o której informował prezydent Bronisław Komorowski, aby wrak samolotu stał się symbolem upamiętniającym katastrofę.

Premier podkreślił, że nie przewiduje żadnych istotnych problemów ze strony rosyjskiej - jeśli chodzi o przeniesienie wraku.

Poinformował, że będzie informował prezydenta Dmitrija Miedwiediewa, że polska strona jest zainteresowana jak najszybszym ściągnięciem wraku. _ _

_ - Taka jest moja prognoza - myślę, że ze strony rosyjskiej nie będzie ani dnia zwłoki. Kiedy będziemy przygotowani do transportu i przygotujemy miejsce, gdzie prokuratura będzie mogła badać szczątki samolotu, to mam prawo sądzić, że Rosjanie nie będą stawiali tutaj żadnych przeszkód _ - ocenił.

_ - Mam prawo przypuszczać, że strona rosyjska będzie skłonna do współpracy na rzecz jak najszybszego przekazania wraku, ale zobaczymy, bo oczywiście lepiej mówić o faktach niż o przypuszczeniach. Na razie ze strony rosyjskiej mamy sygnały, że nie będzie przeszkód, żeby ten wrak jak najszybciej ściągnąć, jak najszybciej to znaczy w sposób dobrze przygotowany. My też w Polsce musimy być bardzo dobrze przygotowani do tej logistycznej operacji, bo nie są to dla nas zwykłe szczątki _ - mówił szef rządu.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/252/t20476.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/macierewicz;juz;wie;kto;zawinil;w;smolensku,56,0,714040.html) Macierewicz już wie, kto zawinił w Smoleńsku

Tusk podkreślił, że sprowadzenie wraku musi odbyć się taki sposób, _ żeby w przyszłości wrak samolotu mógł być tą symboliczną, najważniejszą dla nas pamiątką _.

Minister kultury Bogdan Zdrojewski i szef MON Bogdan Klich zgodnie twierdzą, że najlepszą lokalizacją dla wraku Tu-154M byłaby Cytadela Warszawska.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/14/t123662.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/klich;do;katastrofy;w;smolensku;przyczynili;sie;wojskowi,180,0,726452.html) Klich: Do katastrofy w Smoleńsku przyczynili się wojskowi Pułkownik sugeruje, że lot został źle przygotowany przez 36. Pułk.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/142/t97422.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/gotowa;jest;juz;wstepna;opinia;do;raportu;mak,14,0,723214.html) Gotowa jest już wstępna opinia do raportu MAK Do uwaga polskich śledczych Rosjanie wcale nie muszą się odnosić.
Tagi: Pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej, wrak, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz