Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wręczenie nagrody kapitanowi rejsów dla niewidomych

0
Podziel się:

Kapitan Janusz Zbierajewski, komendant rejsów "Zobaczyć morze"
organizowanych dla osób niewidomych i niedowidzących, odbierze w niedzielę Nagrodę im. kapitana
Leszka Wiktorowicza - budowniczego i wieloletniego komendanta "Daru Młodzieży".

Kapitan Janusz Zbierajewski, komendant rejsów "Zobaczyć morze" organizowanych dla osób niewidomych i niedowidzących, odbierze w niedzielę Nagrodę im. kapitana Leszka Wiktorowicza - budowniczego i wieloletniego komendanta "Daru Młodzieży".

To pierwsza edycja tej nagrody. Ustanowili ją spadkobiercy kapitana żeglugi wielkiej Leszka Wiktorowicza, miasto Gdynia, Bractwo Kaphornowców i Press Club, aby uhonorować wyjątkowe dokonania żeglarskie, osiągnięcia w wychowaniu morskim młodzieży i kształtowania świadomości morskiej. Uroczystość wręczenia odbędzie się w Press Club Polska w Warszawie.

70-letni kapitan Zbierajewski, zwany "Zbierajem", to postać znana w środowisku morskim. Od pół wieku pływa po morzach i oceanach. Jest nie tylko żeglarzem, ale także nauczycielem i publicystą. Wielokrotnie dowodził jachtem szkolnym ZHP "Zawisza Czarny", a także "Pogorią", jachtami "Zew Morza", a obecnie "Kapitan Borchardt".

Uznanie sześcioosobowej kapituły Zbierajewski zdobył tym, że jako jedyny zgodził się prowadzić rejsy w projekcie "Zobaczyć morze" na "Zawiszy Czarnym". Niezwykłość tego przedsięwzięcia polega na tym, że połowa ponad czterdziestoosobowej załogi w tych rejsach to osoby niewidome lub słabo widzące.

Laureat został wyłoniony spośród dziewięciu kandydatów. Nagroda to pamiątkowy medal i 10 tys. zł. Termin wręczenia nagrody - 4 marca - wybrano na pamiątkę dnia, w którym dowodzony przez Wiktorowicza "Dar Młodzieży" w 1988 r. opłynął przylądek Horn podczas rejsu dookoła świata.

Patron nagrody Leszek Wiktorowicz urodził się w 1937 roku w Boreczku na Podkarpaciu. W 1952 roku przeniósł się do Trójmiasta. Studiował w Oficerskiej Szkole Marynarki Wojennej, ukończył Państwową Szkołę Morską.

W 1962 r. rozpoczął służbę na żaglowcu "Dar Pomorza", na którym po kilku latach osiągnął stopień pierwszego oficera. Pływał też m.in. na statkach handlowych Polskiej Żeglugi Morskiej. W latach 1981-1982 Wiktorowicz nadzorował w Stoczni Gdańskiej prace przy "Darze Młodzieży", następcy "Daru Pomorza". Przez blisko 25 lat był komendantem "Daru Młodzieży". W latach 1987-88 dowodził w najbardziej spektakularnym rejsie fregaty - wyprawie dookoła świata po wodach Oceanu Południowego, wokół przylądków Dobrej Nadziei, Leeuwin i Horn. Zmarł w 2010 r. w Gdyni.(PAP)

brw/ abr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)