Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wręczono "Górnośląskie Tacyty"

0
Podziel się:

Filolog Beata Giblak oraz filmoznawca Jan F. Lewandowski to tegoroczni
laureaci Nagród im. ks. Augustina Weltzla - "Górnośląskich Tacytów". Wyróżnienia wręczono w
czwartek w Chorzowie.

Filolog Beata Giblak oraz filmoznawca Jan F. Lewandowski to tegoroczni laureaci Nagród im. ks. Augustina Weltzla - "Górnośląskich Tacytów". Wyróżnienia wręczono w czwartek w Chorzowie.

Nagrodę ustanowił w 2007 r. Ruch Autonomii Śląska (RAŚ), by honorować w ten sposób wysiłki badaczy i popularyzatorów historii Górnego Śląska. Otrzymują oni statuetki zaprojektowane przez tyskiego rzeźbiarza Augustyna Dyrdę. Laureatów wybiera kapituła złożona z naukowców zajmujących się problematyką regionalną w ośrodkach w Katowicach i Opolu.

Dr Beata Giblak z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie została w tym roku uhonorowana w kategorii badacz za książkę "Wygnaniec i jego ojczyzny. Max Hermann - Neisse (1886-1941). Życie. Twórczość. Recepcja", poświęconą wybitnemu niemieckiemu pisarzowi i poecie, urodzonemu w Nysie. W kategorii popularyzator nagrodę przyznano z kolei Janowi F. Lewandowskiemu za biografię "Wojciech Korfanty".

"Nagrody wręczamy w tym roku już po raz czwarty. Mają już dobrą markę, o czym świadczy m.in. rosnąca co roku liczba zgłoszeń kandydatur. Jakość wyróżnianych przez nas prac potwierdzają również inne przyznawane ich autorom nagrody" - powiedział PAP przewodniczący RAŚ Jerzy Gorzelik.

Wśród dotychczasowych laureatów "Górnośląskich Tacytów" są m.in. historyk sztuki prof. Ewa Chojecka, pisarz i malarz Henryk Waniek, oraz dziennikarka i pisarka Małgorzata Szejnert. Czwartkowej uroczystości towarzyszyła też dyskusja na temat dziedzictwa górnośląskiego międzywojnia. Jej uczestnicy zastanawiali się m.in., czy potrzebna jest regionalna polityka historyczna.

Patronem nagrody jest pionier górnośląskiej historiografii, wieloletni proboszcz parafii w Tworkowie pod Raciborzem, ks. Augustin Weltzel (1817-1897), nazywany przez współczesnych "górnośląskim Tacytem". Jego publikacje uznano za przykład naukowej rzetelności i braku narodowych uprzedzeń, które często cechowały późniejszą historiografię tego regionu.

Ruch Autonomii Śląska to założone w 1990 r. stowarzyszenie, działające na rzecz umacniania i rozwoju śląskiej tożsamości oraz autonomii regionu. (PAP)

lun/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)