Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wręczono medale Godlewskiego za działalność na rzecz przyrody

0
Podziel się:

Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu oraz Nadleśnictwo Supraśl (Podlaskie) - to
tegoroczni laureaci medalu Wiktora Godlewskiego przyznawanego za działalność na rzecz przyrody.
Medale wręczono w czwartek w Bogutach-Piankach (Mazowieckie).

Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu oraz Nadleśnictwo Supraśl (Podlaskie) - to tegoroczni laureaci medalu Wiktora Godlewskiego przyznawanego za działalność na rzecz przyrody. Medale wręczono w czwartek w Bogutach-Piankach (Mazowieckie).

Boguty - Pianki to rodzinna miejscowość Wiktora Godlewskiego (1831-1900), wybitnego przyrodnika, który zasłynął m.in. z badań nad przyrodą jeziora Bajkał. Medale jego imienia wręczono w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu.

Jak powiedział PAP dyrektor tej placówki Roman Świerżewski, Muzeum Rolnictwa imienia księdza Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu (Podlaskie) uhonorowano za całokształt działań na rzecz dziedzictwa historycznego polskiego rolnictwa i kultury wsi. Placówka obchodzi w 2012 roku 50-lecie istnienia.

Główne uroczystości jubileuszu 50-lecia Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu odbędą się w dniach 17-18 maja pod patronatem prezydenta RP. Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka znajduje się w zespole parkowo-pałacowym z połowy XIX wieku, na terenie dawnej posiadłości rodziny Starzeńskich. Pałac był odbudowany ze zniszczeń wojennych w latach 1966-1969. Rocznie placówkę odwiedza około 60 tys. turystów. Można tam oglądać około 27,5 tys. eksponatów.

Nadleśnictwo Supraśl nagrodzono natomiast za wieloletnie działania, których efektem jest ochrona dziedzictwa przyrodniczego, kulturowego i historycznego Puszczy Knyszyńskiej.

Nagroda imienia Wiktora Godlewskiego jest przyznawana od 1991 roku. Honoruje działania osób indywidualnych i różnych instytucji na rzecz przyrody. Dotychczas jest 48 jej laureatów z całego kraju: m.in. naukowców, nauczycieli, artystów, przyrodników, instytucji, organizacji pozarządowych. W 2012 roku przyznano ją po raz 21. Nagroda to medal i dyplom, nie ma wymiaru finansowego - poinformował Świerżewski.

Patron nagrody Wiktor Godlewski był przyrodnikiem, patriotą, skazanym na 12 lat zsyłki na Syberii za udział w powstaniu styczniowym. Wspólnie z Benedyktem Dybowskim w latach 1864-1877 prowadził na zasłaniu pionierskie badania fauny wschodniej Syberii i Jeziora Bajkał. Pomimo statusu skazańców obaj otrzymali za swoją działalność - na wniosek Rosyjskiego Towarzystwa Geograficznego - medale od władz carskich.

Po powrocie z zesłania Godlewski osiadł w rodzinnych stronach i prowadził badania nad lokalną przyrodą.(PAP)

kow/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)