Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wręczono statuetki Przyjaciół Zaczarowanego Ptaszka

0
Podziel się:

Artyści, m.in. Hanna Banaszak, Ania Dąbrowska, Bohdan Smoleń, Maciej
Wojtyszko, a także przedstawiciele wielu instytucji, firm prywatnych i organizacji otrzymali w
czwartek statuetki Przyjaciół Zaczarowanego Ptaszka wręczane przez Fundację Anny Dymnej "Mimo
Wszystko" za przyczynienie się do sukcesu Festiwalu Zaczarowanej Piosenki.

*Artyści, m.in. Hanna Banaszak, Ania Dąbrowska, Bohdan Smoleń, Maciej Wojtyszko, a także przedstawiciele wielu instytucji, firm prywatnych i organizacji otrzymali w czwartek statuetki Przyjaciół Zaczarowanego Ptaszka wręczane przez Fundację Anny Dymnej "Mimo Wszystko" za przyczynienie się do sukcesu Festiwalu Zaczarowanej Piosenki. *

Festiwal Zaczarowanej Piosenki im. Marka Grechuty odbywa się co roku, od pięciu lat. Jego celem jest pomoc utalentowanym wokalnie osobom niepełnosprawnym w zaistnieniu na profesjonalnej scenie muzycznej.

"Są wśród nas ludzie, którzy żyją trochę na obrzeżach, bo są inni, pokrzywdzeni przez los - to niepełnosprawni. W rzeczywistości są tacy sami, jak my. Wstydzimy się to zobaczyć, boimy się tego. A oni są tak samo jak my pełni pasji, marzeń, energii, radości. Festiwal jest po to, by to pokazać" - powiedziała w trakcie uroczystości wręczenia statuetek w siedzibie Telewizji Polskiej w Warszawie Anna Dymna.

Jak podkreśliła aktorka, celem Festiwalu jest, by dać osobom niepełnosprawnym możliwość zrealizowania swoich pasji. "Człowiek z pasją zapomina o przeszkodach, upokorzeniu, jest radosny, bo pasja wyzwala" - tłumaczyła. "Musimy zmieniać stereotypy, myślenie, obalać bariery - ten Festiwal jest po to i to się udaje" - podkreśliła Dymna.

Dyrektor i reżyser Festiwalu, Mateusz Dzieduszycki podkreślił, że jest on realizowany dla ludzi, którzy go oglądają, i którym "coś się w głowach zmienia, jak patrzą na osoby niepełnosprawne".

"Dzięki Festiwalowi stałam się bardziej śmiała, otwarta. Jest mi łatwiej" - powiedziała jedna z uczestniczek Kasia Wachnik.

Uczestnikami Festiwalu są osoby niepełnosprawne, które aby dotrzeć do finału, muszą przejść kolejne etapy konkursu. Wszystkich ocenia według profesjonalnych kryteriów wokalnych i interpretacyjnych jury, w którego skład wchodzą piosenkarze i muzycy. Finał, odbywający się na rynku w Krakowie, co roku jest transmitowany w TVP2.

Szef programu drugiego TVP Rafał Rastawicki powiedział, że Dwójka będzie nadal współpracować z organizatorami Festiwalu i transmitować go. "Festiwal to wyjątkowe spotkanie ludzi, którzy wierzą w siebie i przełamują własne słabości. Cieszę się, że to pokazujemy" - zaznaczył.

Wiceprezes Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Andrzej Sochaj przypomniał, że w Polsce jest ok. 6 mln osób niepełnosprawnych. "To bardzo duża grupa, w wielu obszarach niestety wstydliwie ukrywana. Dzięki Annie Dymnej jest inaczej" - powiedział.

Do ostatniej edycji Festiwalu (odbył się w czerwcu br.) zgłosiło się ponad 250 osób. Po dwustopniowych eliminacjach pozostało 12: sześciu finalistów w kategorii dziecięcej (poniżej 16. roku życia) i sześciu w kategorii młodzieży i dorosłych. Zaśpiewali w duetach z popularnymi piosenkarzami: Hanną Banaszak, Anią Dąbrowską, Krystyną Prońko, Budką Suflera, Muńkiem Staszczykiem, Łukaszem Zagrobelnym. Najlepsi otrzymali stypendia na kształcenie umiejętności wokalnych.(PAP)

ktt/ abr/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)