Notowania

wroclaw
01.07.2009 21:51

Wroclaw: Benefis prof. Normana Daviesa

"To historyk wielkiego formatu, który sumiennie zgłębiając dzieje Polski uznał, że powinien je poznać również świat" - mówił o walijskim historyku prof. Normanie Daviesie historyk dr Adolf Juzwenko. W środę we wrocławskim ratuszu odbył się benefis prof. Daviesa z okazji jego 70 urodzin.

Podziel się
Dodaj komentarz

"To historyk wielkiego formatu, który sumiennie zgłębiając dzieje Polski uznał, że powinien je poznać również świat" - mówił o walijskim historyku prof. Normanie Daviesie historyk dr Adolf Juzwenko. W środę we wrocławskim ratuszu odbył się benefis prof. Daviesa z okazji jego 70 urodzin.

Benefis rozpoczął się przedstawieniem horoskopu profesora oraz popisem wokalnym prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza, który zaśpiewał profesorowi piosenkę na melodię utworu "Czarny baranie". W trakcie benefisu przedstawiono również wydarzenia z historii związane z datą urodzenia historyka.

Goście mogli również wysłuchać pieśni w wykonaniu chór męskiego "Cantilena" oraz pieśni walijskich. Profesor otrzymał Dolnośląski Klucz Sukcesu od Stowarzyszenia na Rzecz Promocji Dolnego Śląska. Został uhonorowany za "Największą osobowość w promocji regionu".

Dr Juzwenko przybliżając zgromadzonym gościom postać profesora, podkreślił, że jego książka "Boże Igrzysko" wywarła wpływ na wydarzenie, które rozegrały się w Polsce po 13 grudnia 1981 r. "Jej promocja w Oxfordzie miała miejsce dzień po wprowadzeniu stanu wojennego. Do tej książki sięgnął cały świat, zachodni ministrowie spraw zagranicznych zalecali ją jako obowiązkową lekturę swoim ambasadorom" - mówił Juzwenko.

Norman Davies podkreślił, że jest związany emocjonalnie z Wrocławiem. "Wcześniej było to miasto, które było przystankiem w drodze do Krakowa. Tym razem Kraków jest przystankiem na drodze do Wrocławia" - mówił Davies. Historyk przytaczając anegdotę o starszej pani, która rozpoznawszy go w tramwaju poczęstowała cukierkiem, zwrócił uwagę, że Wrocław jest miastem przyjaznych i otwartych ludzi.

Sam benefis bardzo mu się podobał. "Nie codziennie i nie dla wszystkich śpiewa prezydent Dutkiewicz" - powiedział PAP historyk.

Norman Davies urodził się w 1939 roku w Bolton w północnej Anglii. Studiował w Oxfordzie, Grenoble, Perugii i Sussex. Doktorat uzyskał na Uniwersytecie Jagiellońskim. Tu właśnie przygotował rozprawę doktorską poświęconą wojnie polsko-bolszewickiej ("Orzeł biały, czerwona gwiazda. Wojna polsko-bolszewicka 1919-1920", London 1972). Praca ta została wydana w Polsce w tzw. drugim obiegu dopiero po kilkunastu latach. Oficjalnej publikacji, nakładem Znaku, doczekała się w roku 1997.

Przez lata związany z School of Slavonic and East European Studies przy uniwersytecie w Londynie. Wykładał na najważniejszych światowych uniwersytetach: Cambridge, Columbii, McGill, Hokkaido, Stanfordzie, Harvardzie, w Adelajdzie i Oksfordzie. Od 1997 roku jest członkiem Brytyjskiego Towarzystwa Historycznego. Obecnie jako profesor emeritius Uniwersytetu w Oxfordzie poświęca swój czas na pisanie książek.

Norman Davies przez Polaków został uhonorowany m.in. Krzyżem Kawalerskim Polonia Restituta, jest honorowym obywatelem Krakowa, Wrocławia, Lublina i Warszawy. Otrzymał doktoraty honoris causa uniwersytetów: Jagiellońskiego, Gdańskiego, Marie Curie-Skłodowskiej i Warszawskiego. Jest honorowym członkiem Związku Powstańców Warszawskich. Wraz z żoną Marią mieszka w Oxfordzie. Ma dwóch synów: Daniela i Christiana.(PAP)

pdo/ umw/ ls/

Tagi: wroclaw, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz