Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wrocław: "Dzień japoński" w Muzeum Narodowym

0
Podziel się

Minikurs języka japońskiego i wykład o teatrze - to niektóre atrakcje "Dnia
japońskiego", który w sobotę odbędzie się we wrocławskim Muzeum Narodowym.

bCXHApUB

Minikurs języka japońskiego i wykład o teatrze - to niektóre atrakcje "Dnia japońskiego", który w sobotę odbędzie się we wrocławskim Muzeum Narodowym.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka prasowa muzeum Anna Kowalów, wszyscy chętni będą mogli także zwiedzić wystawę "Złota Japonia", na której prezentowane są m.in. zdobione złotem wizerunki Buddy, wazy, kimona i wyroby z laki.

Większość prezentowanych eksponatów wykonano w epokach Edo (1603-1867) i Meiji (1868-1912). Atrakcją wystawy jest m.in. złoto płatkowe z Kanazawy - miasta w prefekturze Ishikawa, znanego od wieków z wyrobu wyjątkowej jakości złota płatkowego, bardzo cienkiego, cenionego i używanego przez artystów do dzisiaj. Obecnie złoto tego typu wykorzystywane jest do dekorowania wyrobów rzemiosła artystycznego, ale także kartek pocztowych, słodyczy, tkanin oraz stosowane jako składnik kosmetyków.

bCXHApUD

Kuratorka wystawy Dorota Róż-Mielecka dodała, że w Japonii wierzono, iż złocenie posągów bóstw jest formą oddawania im czci. "W Japonii pokrywano złotem także niewielkie podróżne ołtarzyki zushi i większe domowe ołtarze - relikwiarze, w których przechowywano prochy przodków" - tłumaczyła.

W czasie imprezy najmłodsi będą mogli wziąć udział w zabawie "Jesienna ceremonia picia herbaty", a na zakończenie odbędzie się wykład na temat teatru oraz pokaz tańców.

"Dzień japoński" rozpocznie się o godz. 12.00, wstęp na imprezę jest bezpłatny.(PAP)

mic/ je/

bCXHApVe
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)