Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
26.11.2012 16:10

Wrocław: Konferencja nt. dostępu do dóbr kultury dla niepełnosprawnych

Dostosowanie odbioru programów telewizyjnych, filmów kinowych oraz przedstawień teatralnych i wystaw do potrzeb osób niewidomych było głównym tematem konferencji, która w poniedziałek odbyła się we Wrocławiu.

Podziel się
Dodaj komentarz

Dostosowanie odbioru programów telewizyjnych, filmów kinowych oraz przedstawień teatralnych i wystaw do potrzeb osób niewidomych było głównym tematem konferencji, która w poniedziałek odbyła się we Wrocławiu.

Spotkanie, w którym wzięli udział specjaliści z Polski, Hiszpanii i Islandii, poświęcone było przede wszystkim audiodeskrypcji, czyli specjalnemu opisowi słownemu, który pozwala niewidomym i niedowidzącym uczestniczyć m.in. w projekcji filmów, spektaklach czy wystawach.

Zdaniem dziennikarza Roberta Więckowskiego, który prowadził wrocławską konferencję, w Polsce od kilku lat coraz więcej mówi się o audiodeskrypcji, dynamicznie rośnie również liczba filmów czy przedstawień teatralnych dostosowanych do odbioru przez osoby niewidome i niedowidzące.

"Ja straciłem wzrok w 1997 r. Wówczas okazało się, że kultura jest dla mnie właściwie zamknięta. Nikt wtedy nie mówił o audiodeskrypcji, nie było pomysłu na to jak niewidomym udostępnić film czy spektakl teatralny" - powiedział PAP Więckowski.

Dziennikarz jako przykład zakrojonych na szeroką skalę działań promujących ideę audiodeskrypcji wskazał projekt "Poza ciszą i ciemnością". W ramach tego przedsięwzięcia udało się m.in. udostępnić niewidomym widzom 28 spektakli w 9 polskich teatrach oraz opracować audiodeskrypcję do 24 filmów.

Zdaniem Więckowskiego kolejnym istotnym krokiem w otwarciu szerszego dostępu do dóbr kultury dla osób niewidomych, powinno być poszerzenie oferty audycji telewizyjnych dostosowanych od ich potrzeb. "Dostęp do przekazu telewizyjnego mają prawie wszyscy. Jeżeli pojawi się tam film z audiodeskrypcją, z napisami dla osób niesłyszących, z tłumaczeniem języka migowego, to tysiące niepełnosprawnych zostanie włączonych w aktualną dyskusję kulturalną" - tłumaczył.

Istotne jest także - zdaniem Więckowskiego - przekonanie polskich twórców filmowych i teatralnych, że już na etapie produkcji warto pomyśleć, aby film czy spektakl był przystosowany dla osób niewidomych czy niesłyszących. "Takie dostosowanie na etapie produkcji to koszt kilku tysięcy złotych, a dla producenta oznacza to poszerzenie grona odbiorców" - mówił.

Uczestnicy konferencji wysłuchali doświadczeń specjalistów z zakresu audiodeskrypcji z Hiszpanii i Islandii. Rozmawiano również o technicznych rozwiązaniach stosowanych przy tworzeniu opisu dzieł kultury dla osób niewidomych oraz o audiodeskrypcji w sztukach plastycznych i teatralnych.(PAP)

pdo/ mlu/ mow/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz