Notowania

wiadomości
21.06.2011 18:44

Wrocław otrzymał nominację do tytułu ESK 2016

# dochodzą wypowiedzi Dutkiewicza i Zarzyckiego #

Podziel się
Dodaj komentarz

# dochodzą wypowiedzi Dutkiewicza i Zarzyckiego #

21.06. Warszawa (PAP) - Wrocław został nominowany do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016 roku - zdecydowała we wtorek w Warszawie Komisja Selekcyjna złożona z ekspertów z UE i Polski. Dzięki temu tytułowi miasto ma szansę promować polską kulturę w Europie.

"Europejska Stolica Kultury łączy w sobie trzy wymiary: wymiar europejskości, wymiar stolicy i wymiar kultury. Najważniejsze jednak jest to, żeby spełnić oczekiwania ludzi. Najważniejsi są ludzie" - powiedział po ogłoszeniu werdyktu prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.

"Komisji pokazaliśmy coś, co nazywamy metamorfozami, przekształceniami miasta (...). Wrocław jest miastem, które na przestrzeni tysiąca lat swej historii zmieniał się nieustannie, także przez kilkadziesiąt ostatnich lat, począwszy od II wojny światowej. To są niezwykłe przemiany miasta, np. 30 lat temu miała miejsce wielka rewolucja Solidarności, w której Wrocław był bardzo silnym ośrodkiem protestów przeciwko komunizmowi" - opowiadał Dutkiewicz.

"Powiedzieliśmy też o tym, co jest problemem wszystkich miast na świecie, w tym polskich: że nawet kiedy jest bogata oferta kulturalna, korzysta z niej nieliczny odsetek mieszkańców. W wypadku Wrocławia jesteśmy na średnim poziomie europejskim - to jest 7 proc., ale chcemy, by było to ponad 10 proc." - mówił.

Współautor wrocławskiego dokumentu aplikacyjnego Roland Zarzycki powiedział PAP, że dzięki wtorkowemu wyborowi Wrocław zyska możliwość realizacji dwóch celów. "Pierwszy nazywany jest przez nas przełamaniem enigmatyczności, z którym wiąże się to, że w końcu Wrocław będzie bardziej rozpoznawalny na mapie Europy, więcej osób przyjedzie zobaczyć to miasto i będzie miało szansę zapoznać się z jego ofertą kulturalną. Drugi cel to (...) włączenie jak największej liczby mieszkańców do działań kulturalnych, aby nie byli biernymi odbiorcami kultury" - podkreślił. Zarzycki wyraził nadzieję, że Wrocław stanie się miastem tak samo rozpoznawalnym na mapie Europy jak Kraków. "Obserwowaliśmy to, co działo się z Krakowem po 2000 roku, gdy był Stolicą Kultury. Myślimy, że z Wrocławiem będzie podobnie - gdy raz odwiedzą to miasto, będą do niego wracać" - ocenił.

"Wygrała Polska, a w Polsce najlepszy znak jakościowy to kultura" - powiedział podczas uroczystości ogłoszenia wyniku minister kultury Bogdan Zdrojewski. "Wygrała Polska, dlatego że miasta, które przygotowały tę prezentację - przygotowywały i prezentację, i programy, i projekty na bardzo wysokim poziomie" - powiedział Zdrojewski. Poprosił też, aby nie tylko zwycięskie miasto, ale także pozostałe, które startowały w konkursie, realizowały programy przygotowane w ramach konkursu.

"Proces wyboru miasta, które zostało Europejską Stolicą Kultury, był przejrzysty i jasny, nie było żadnych form nacisku ani prób interwencji" - podkreślił Manfred Gaulhofer, przewodniczący międzynarodowego jury, które zdecydowało o zwycięstwie Wrocławia.

Komisja Selekcyjna rozstrzygnęła konkurs po finałowych prezentacjach pięciu polskich miast biorących udział w finałowym etapie zmagań. Obok Wrocławia w konkursie rywalizowały: Gdańsk, Lublin, Katowice i Warszawa.

Wrocław w najbliższych latach ma rozwinąć ofertę kulturalną, aby w roku obchodów stać się europejskim centrum kulturalnym, przyciągnąć międzynarodową publiczność i zachęcić do udziału w kulturze swoich mieszkańców.

Minister kultury, który zorganizował konkurs w Polsce, przekaże teraz wynik instytucjom europejskim. Ostateczną decyzję, po zasięgnięciu opinii Parlamentu Europejskiego i zaleceniach Komisji Europejskiej, podejmie Rada UE w drugim kwartale 2012 roku. Dalszą procedurę będzie nadzorować komisja, którą powoła Parlament Europejski. Zespół spotka się dwukrotnie: na dwa lata i na osiem miesięcy przed rozpoczęciem obchodów. Po drugim posiedzeniu komisja wyda sprawozdanie, na podstawie którego Komisja Europejska ma przyznać nominowanemu miastu nagrodę pieniężną im. Meliny Mercouri. Do 2013 roku nagroda wynosi 1,5 mln euro.

Konkurs o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016 został zainaugurowany w 2009 roku. Składał się z dwóch etapów: selekcji wstępnej, służącej wyłonieniu kilku miast, oraz końcowej, której wynikiem jest wskazanie zwycięzcy. W Polsce w pierwszym etapie starań o tytuł stolicy kultury wzięło udział 11 miast.

Rozstrzygającym elementem zmagań w drugim etapie konkursu był dokument aplikacyjny, na którego przygotowanie kandydaci mieli czas do maja br. Główną część wniosku stanowił program artystyczny, który zdobywca tytułu zrealizuje w latach 2012-15 i w 2016 roku.

W historii konkursu tytuł nosiło jedno polskie miasto - Kraków - w 2000 roku. W 2011 roku Europejskimi Stolicami Kultury są Turku w Finlandii i Tallin w Estonii.

Obecnie co roku tytuł Europejskiej Stolicy Kultury obejmują dwa miasta: jedno z państwa tzw. starej Unii i jedno spośród nowych członków Wspólnoty. W 2016 roku Wrocław będzie pełnić funkcję Europejskiej Stolicy Kultury wraz z jednym z miast w Hiszpanii. Rozstrzygnięcie konkursu w tym państwie nastąpi prawdopodobnie w lipcu. (PAP)

mce/ nno/ mlu/ jra/ agz/ gma/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz