Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wrocław: Prof. Rabin doktorem honoris causa Uniwersytetu Wrocławskiego

0
Podziel się:

Prof. Michael Oser Rabin został uhonorowany tytułem
doktora honoris causa Uniwersytetu Wrocławskiego. Urodzony we
Wrocławiu naukowiec jest jednym z twórców informatyki
teoretycznej. Uroczystość nadania tytułu odbyła się w Auli
Leopoldyńskiej Uniwersytetu Wrocławskiego.

Prof. Michael Oser Rabin został uhonorowany tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Wrocławskiego. Urodzony we Wrocławiu naukowiec jest jednym z twórców informatyki teoretycznej. Uroczystość nadania tytułu odbyła się w Auli Leopoldyńskiej Uniwersytetu Wrocławskiego.

Na uroczystość nadania doktoratu honorowego przybyli uczestnicy czterech międzynarodowej konferencji informatycznych, które od 8 do 19 lipca odbywają się we Wrocławiu. Dlatego gospodarz ceremonii, rektor Uniwersytetu Wrocławskiego (UWr) prof. Leszek Pacholski, prowadził uroczystość po angielsku. UWr jest pierwsza polską uczelnią, która nadała Rabinowi najwyższą godność akademicką.

Sylwetkę Rabina i przebieg jego kariery naukowej przedstawił dziekan wydziału Matematyki i Informatyki UWr, prof. Tomasz Rolski, który na początku wystąpienia podkreślił, że Rabin urodził się w 1931 r. w "ówczesnym Breslau, czyli dzisiejszym Wrocławiu". "Jego rodzina jeszcze przed wybuchem wojny wyjechała do Palestyny. W czasie studiów matematycznych w Jerozolimie, profesor zainteresował się matematycznymi podstawami informatyki. W 1953 roku wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie kontynuował naukę" - mówił Rolski.

Prof. Pacholski przypomniał, że Rabin jest autorem kluczowych dla współczesnej informatyki pomysłów, m.in. pojęcia funkcji jednostronnej, czyli funkcji, której obliczenie jest bardzo łatwe, a której funkcja odwrotna jest praktycznie niemożliwa do obliczenia. To pojęcie jest fundamentalne dla kryptografii z kluczem publicznym, którego używa większość protokołów kryptograficznych wykorzystywanych w internecie. "Uzyskał wiele ważnych i trudnych wyników z teorii obliczeń. Sformułował też jeden z tzw. siedmiu Problemów Milenijnych czyli najważniejszych pytań współczesnej matematyki" - zaznaczył rektor UWr.

Prof. Rabin odbierając tytuł doktora honorowego podkreślił, że kiedy zaczynał zajmować się matematyką i informatyką, mało osób przypuszczało, do jakiego stopnia komputer zrewolucjonizuje świat. "Mój krewny, biolog, powiedział mi wtedy na spotkaniu rodzinnym, że komputery są mało przydatne, bo służą głównie do liczenia. Odpowiedziałem mu, że kiedyś komputery zaprojektują molekuły biologiczne. Spojrzał na mnie wtedy i powiedział, że to się nigdy nie zdarzy. Ale ja mimo wszystko postanowiłem zająć się komputerami" - powiedział Rabin.

Na zakończenie życzył wszystkim zebranym przeżyć, jakich on doświadczył dokonując swoich odkryć. "Warto studiować dla takich momentów. Nie dla nagród czy wyróżnień, bo niczego nie można porównać do satysfakcji odkrycia dowodu matematycznego" - zakończył profesor; jego wystąpienie zostało nagrodzone owacją na stojąco.

Rabin otrzymał dotąd tytuły doktora honoris causa New York University, Uniwersytetu w Hajfie, Uniwersytetu w Bordeaux, Izraelskiego Otwartego Uniwersytetu oraz Uniwersytetu Ben Guriona. Jest on także laureatem wielu nagród i członkiem licznych instytucji naukowych, m.in. członkiem honorowym Narodowej Akademii Nauk Stanów Zjednoczonych, Francuskiej Akademii Nauk, Amerykańskiej Akademii Sztuk i Nauk, Amerykańskiego Stowarzyszenia Filozoficznego, Izraelskiej Akademii Nauk i Humanistyki oraz brytyjskiego Towarzystwa Królewskiego. Aktualne zainteresowania naukowe prof. Rabina dotyczą bezpieczeństwa komputerowego.(PAP)

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)