Notowania

wrocław
04.11.2008 16:25

Wrocław: Radni PO będą kontrolować Dutkiewicza

(dochodzą wypowiedzi Rafała Dutkiewicza)

Podziel się
Dodaj komentarz

(dochodzą wypowiedzi Rafała Dutkiewicza)

4.11.Wrocław (PAP) - Wrocławscy radni PO zwiększą kontrolę działań prezydenta miasta Rafała Dutkiewicza. Chcą w ten sposób wyjaśnić powód pogarszającej się - ich zdaniem - kondycji miasta. Dutkiewicz odpowiada, że zarzuty pod jego adresem są chybione, nie obawia się kontroli i jest do dyspozycji radnych.

Decyzja o zwiększeniu kontroli zapadła, jak powiedział we wtorek na konferencji prasowej przewodniczący wrocławskiej PO Jacek Protasiewicz, po posiedzeniu zarządu powiatu PO i klubu radnych rady miasta.

"Radni potwierdzili przekonanie, że zainteresowanie ze strony prezydenta pracami rady zmalało. (...) Coraz częściej nie ma prezydenta na posiedzeniach rady, a można go zobaczyć np. w telewizji, gdzie nie występuje wcale w roli gospodarza miasta" - mówił Protasiewicz.

Zdaniem członków PO koordynacja prac służb miejskich "szwankuje", a świadczą o tym m.in. doniesienia medialne o wyjątkowo uciążliwych korkach w mieście, remontach odbywających się w nieprzemyślany sposób oraz mniejszej liczbie inwestycji budowlanych.

Dlatego radni chcą sprawdzić m.in. czy działalność polityczna Dutkiewicza nie szkodzi miastu. Dutkiewicz stoi na czele Ruchu Obywatelskiego Polska XXI, jest jednym z liderów Stowarzyszenia Dolny Śląsk XXI, kilka razy pojawił się też w rankingach potencjalnych kandydatów na stanowiska prezydenta Polski.

Radni PO nie zdecydowali się jednak na zerwanie koalicji w radzie miasta z Klubem Radnych Rafała Dutkiewicza. Unikanie konfliktów politycznych, które mogłyby hamować rozwój miasta - jak mówił Protasiewicz - jest dla PO nadrzędną wartością, ale jednocześnie radni mają obowiązek kontrolować jak funkcjonuje miasto. Kontroli takiej nie wyklucza podpisana w 2006 r. deklaracja o współpracy.

"Będziemy zwiększać działania kontrolne. To nie znaczy, że chcemy zniszczenia współpracy. Robimy to w interesie lepszego zarządzania miastem" - mówił Protasiewicz. Dodał, że PO czuje się odpowiedzialna za to, jak kierowane jest miasto, bo Dutkiewicz został dwa razy wybrany przy jej poparciu.

Natomiast Dutkiewicz powiedział PAP we wtorek, że jego prawem jest wyrażanie swoich poglądów, także politycznych, a skalę osiągnięć Wrocławia trzeba mierzyć m.in. większą liczbą inwestycji. Obecnie - jak mówił - na różnego rodzaju procesy inwestycyjne miasto wydaje blisko osiem razy więcej pieniędzy niż kiedy przejmował on urząd.

"Poziom bezrobocia wynosił sześć lat temu około 13,8 proc. W tej chwili szczęśliwie wynosi 3,5 proc. W tej kadencji, w ciągu ostatnich dwóch lat, powstało we Wrocławiu kilkadziesiąt tysięcy nowych miejsc pracy. W dawnych czasach remontowano we Wrocławiu kilka, czy kilkanaście kamienic rocznie. W tej chwili remontujemy niemal sto kamienic rocznie" - wyliczał Dutkiewicz.

Jak podkreślił prezydent, we Wrocławiu "dzieją się w sektorze publicznym naprawdę duże rzeczy", dlatego uważa, że zarzuty związane z brakiem jego aktywności są chybione. "Gotów jestem to pokazywać i udowodnić, ale dużo bardziej interesuje mnie bieżąca praca na rzecz Wrocławia" - mówił Dutkiewicz.

Przewodniczący klubu PO w radzie miasta Tomasz Hanczarek powiedział, że radni coraz częściej słyszą głosy mieszkańców narzekających m.in., że miasto wolniej się rozwija. "Chcemy się przyjrzeć, skąd ta zmiana. Nie stawiamy tezy, że to wina prezydenta, ale musimy to sprawdzić" - mówił Hanczarek.

Aby to zrobić, radni PO mają zamiar m.in. częściej zadawać pytania prezydentowi i zaprosić go na spotkanie klubu radnych. Ale chcą też zamówić "analizy ekspertów dotyczące porównania różnych dziedzin życia we Wrocławiu z innymi miastami", aby uzyskać niezależne dane nt. rozwoju miasta.

Na zebranie danych i ich analizę członkowie PO dają sobie około pół roku. "Jeżeli okaże się, że działalność polityczna prezydenta szkodzi miastu, będziemy apelować do niego, aby ją pozostawił i zaczął rządzić Wrocławiem" - mówił Hanczarek.

Dutkiewicz powiedział, że nie obawia się kontroli, ponieważ zarządza pieniędzmi publicznymi, więc wszystko co robi musi być przejrzyste i może w dowolnym momencie, w dowolny sposób być kontrolowane. "I powinno być kontrolowane, żeby opinię publiczną uspokajać, że wszystko jest w należytym porządku" - podkreślił.

Prezydent Wrocławia dodał, że z wielką przyjemnością podda się jakiejkolwiek kontroli tak, żeby wrocławianie spali spokojnie, że ich pieniądze nie są marnowane. "Oczywiście trzeba pamiętać, że jesteśmy dwoma odrębnymi organami władzy. (...) Jeśli to nie zakłóci moich obowiązków związanych z zarządzaniem Wrocławiem to jestem w pełni do dyspozycji radnych" - mówił prezydent.

Tymczasem wicepremier, minister spraw wewnętrznych i administracji Grzegorz Schetyna (PO) powiedział we wtorek w Radiu ZET o Dutkiewiczu, że "chce być prezydentem miasta Wrocławia i robić wielką politykę", a "to się nie da".

"To jest duże miasto, które wymaga pracy, zaangażowania i pilnowania spraw i rzeczy, i Dutkiewicz tego nie robi, bo tutaj politycy w Warszawie tworzą scenariusze z jego udziałem. I uwierzył w to. Zupełnie niepotrzebnie, bo uważam, że ktoś, kto jest wybrany przez mieszkańców, przez ludzi do zarządzania, pilnowania interesów miasta, powinien zrealizować mandat i zaufanie wyborców i Dutkiewicz do końca kadencji przede wszystkim powinien zajmować się Wrocławiem, a nie wielką polityką, z politykami, którzy odeszli z PiS" - powiedział Schetyna.

Dodał, że jeżeli Dutkiewicz "chce zająć się polityką, to powinien zrezygnować, podziękować wyborcom, przeprosić za kłopot i przenieść się do Warszawy i robić politykę w Warszawie".

Dutkiewicz zapytany o komentarz do słów Schetyny powiedział, że nie ma co komentować. "Mogę tylko powtórzyć jeszcze raz, że moim obowiązkiem jest zajmować się sprawami Wrocławia i ja to robię bardzo aktywnie. Część tych obowiązków polega na tym, żeby pokazywać, że w Warszawie są pewne blokady naszego rozwoju i też to robię aktywnie. Natomiast moim prawem obywatelskim jest wyrażanie opinii, także na tematy polityczne" - dodał. (PAP)

iwe/ ura/ jbr/

Tagi: wrocław, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz