Notowania

wiadomości
08.02.2013 09:54

Wrocław: Rozpoczął się proces Janicki kontra Dutkiewicz

We wrocławskim sądzie rozpoczął się proces cywilny o ochronę dóbr osobistych, który b. wiceprezydent Wrocławia Michał Janicki (PO) wytoczył obecnie urzędującemu prezydentowi Rafałowi Dutkiewiczowi.

Podziel się
Dodaj komentarz

We wrocławskim sądzie rozpoczął się proces cywilny o ochronę dóbr osobistych, który b. wiceprezydent Wrocławia Michał Janicki (PO) wytoczył obecnie urzędującemu prezydentowi Rafałowi Dutkiewiczowi.

Janicki chce, aby Dutkiewicz publicznie przeprosił go za słowa o braku nadzoru nad imprezami miejskimi.

Janicki powiedział przed rozprawą, że domaga się "sprostowania nieprawdziwych informacji" oraz wpłaty 10 tys. zł na klinikę dzieci z chorobami nowotworowymi we Wrocławiu.

Na rozprawę nie stawił się Dutkiewicz. Jego prawnicy domagali się utajnienia procesu ze względu na ważny interes gminy Wrocław i samego prezydenta. Po naradzie przewodnicząca składu sędziowskiego Monika Kuźniar nie przychyliła się do wniosku, uznając go za bezzasadny.

Prezydent Wrocławia odwołał Janickiego 2 października 2012 r. Jako główny powód podał brak nadzoru nad rozliczeniami dwóch imprez na stadionie miejskim. Chodzi o koncert zespołu Queen i turniej piłkarski Polish Masters. Obie imprezy odbyły się w lipcu ubiegłego roku. Dutkiewicz tłumaczył, że dwie firmy, które na zlecenie miasta przygotowywały imprezy, nie rozliczyły się z 14 mln zł, przekazanych im przez miasto.

Janicki powiedział PAP, że był odpowiedzialny za nadzorowanie przebiegu imprez, a nie za sprawy związane z umowami i ich rozliczaniem. Za te sprawy miał odpowiadać - według Janickiego - skarbnik miejski.

Po - zdaniem Janickiego - "nieprawdziwych wypowiedziach" Dutkiewicza wiceprezydent zażądał od prezydenta nie tylko sprostowania ale i przeprosin. Dutkiewicz odpowiedział, że nie zamierza przepraszać. Wtedy Janicki zapowiedział, że skieruje sprawę do sądu.

Janicki został wiceprezydentem Wrocławia w październiku 2011 r. Wcześniej był dyrektorem Departamentu Spraw Społecznych, przewodniczącym zespołu ds. realizacji projektu inwestycyjnego: "Budowa stadionu piłkarskiego we Wrocławiu". W październiku 2008 r. został pełnomocnikiem prezydenta Wrocławia "do występowania w imieniu gminy Wrocław w postępowaniach administracyjnych dotyczących inwestycji budowa stadionu miejskiego we Wrocławiu". W grudniu 2009 r. został mianowany na pełnomocnika prezydenta Wrocławia ds. Euro 2012. (PAP)

umw/ jbr/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz