Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wrocław: Rozpoczęła się pierwsza edycja warsztatów dla branży filmowej SOFA

0
Podziel się:

Filmowcy i propagatorzy kina z Europy i Azji rozpoczęli w poniedziałek we
Wrocławiu szkolenia podczas pierwszej edycji School of Film Agents (SOFA). Towarzyszą im otwarte
dla publiczności projekcje i panele dyskusyjne z udziałem zagranicznych gości z branży filmowej.

Filmowcy i propagatorzy kina z Europy i Azji rozpoczęli w poniedziałek we Wrocławiu szkolenia podczas pierwszej edycji School of Film Agents (SOFA). Towarzyszą im otwarte dla publiczności projekcje i panele dyskusyjne z udziałem zagranicznych gości z branży filmowej.

Warsztaty odbywają się we Wrocławiu w dniach 19-30 sierpnia 2013, biorą w nich udział filmowcy z Europy Środkowej i Wschodniej, Niemiec, Azji Środkowej, krajów kaukaskich oraz Bałkanów.

Nikolaj Nikitin dyrektor i pomysłodawca projektu tłumaczył w rozmowie z PAP, że SOFA wspiera organizatorów festiwali, kuratorów, dystrybutorów oraz innych profesjonalistów, zajmujących się animacją i rozwojem kultury filmowej w swoich regionach. Eksperci mają im pomagać i doradzać jak przebić się z inicjatywami związanymi z kinematografią.

Projekty, które będą realizowane przez uczestników, są bardzo zróżnicowane, jak np. muzeum kina w Kijowie, wędrowny festiwal filmowy na polsko-niemieckiej granicy czy niezależne kino studyjne w Tibilisi.

"W ostatnich latach zwycięzcy sekcji np. na takim festiwalu jak Berlinale pochodzili właśnie z tej części świata. To udowadnia, że jest cała, bardzo ciekawa i zdolna generacja twórców i animatorów kultury pochodzących właśnie z tych krajów. A to czego im brakuje, by w pełni się realizować, to infrastruktura i rozwinięta sieć dystrybucji. W Polsce sytuacja jest lepsza, u was działa PISF, ale im dalej tym mniejsza, skromniejsza infrastruktura, brak szkoleń" - tłumaczy przyczyny organizacji School of Film Agents dla tych regionów Nikitin.

Dieter Kosslick, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie, który określił się jako "ojciec chrzestny" projektu SOFA, opowiadał w rozmowie z PAP o zmianach, jakie przeżyła w ciągu ostatnich 25 lat branża filmowa. "Dziś, aby realizować projekt filmowy trzeba znać się na lobbowaniu, marketingu, zarządzaniu, należy wiedzieć jak budować sieć kontaktów, podchodzić do sprawy bardzo profesjonalnie. Jako szef Berlinale jestem właściwie jak prezes dużej firmy, działającej na międzynarodowym rynku".

Kosslick przyznaje, że przy organizacji festiwalu filmowego w Berlinie zatrudnia 1700 osób, "to jest ogromne przedsięwzięcie, nie jestem tylko dyrektorem artystycznym, ale muszę myśleć o festiwalu szerzej. Gdy hotele w Berlinie przed festiwalem nie będą wszystkie zapełnione, to pretensje hotelarze będą mieć właśnie do mnie. Patrzenia na przemysł filmowy - biznesowo, profesjonalnie będziemy na SOFIE uczyć młodych filmowców".

Jak opowiada szef Berlinale branża filmowa rozwija się w niesłychanym tempie, "w 1983 r. jak zaczynałem pracę nie było w Niemczech ani jednego prawnika, który znał się na prawie filmowym, teraz każda kancelaria ma takiego specjalistę".

"Corocznie musimy zebrać 14 mln euro przed każdym festiwalem" dodaje Kosslick - "a młodym ludziom nie jest łatwo zdobywać sponsorów, domykać umowy - wiem jak jest to skomplikowane przy Berlinale".

W ramach School of Film Agents organizatorzy nie tylko będą szkolić młodych wybranych filmowców, zapraszają także chętnych na otwarte, bezpłatne projekcje i dyskusje do Kina Nowe Horyzonty we Wrocławiu.

We wtorek Johannes Rexin (Niemcy, TransOdra), Melinda Boros (Rumunia, TIFF Studio Workshops) oraz Sonja Topalovic (Serbia, FBO - Festival Box Office) - będą opowiadać o kinematografii z ich krajów, reżyserach i filmach, które miały wpływ na ich twórczość zawodową. Każdy z zaproszonych przywiózł ze sobą film lub zestaw filmów, o których będzie mówił.

W czwartek na innym panelu publiczność będzie mogła się dowiedzieć: na czym polega specyfika kina europejskiego i jaka europejska publiczność ogląda filmy? Gośćmi spotkania będą: Marion Doering (Europejska Akademia Filmowa), Renate Rose (European Film Promotion), Katriel Schory (Israel Film Fund).

W następnych dniach odbędą się także panele, które podpowiedzą uczestnikom jak sprzedać i sfinansować swój film, publiczność będzie też mogła wysłuchać dyskusji o edukacji filmowej, o dystrybucji, promocji i różnorodnych formach wsparcia kina w Polsce.

School of Film Agents (SOFA) to projekt Filmplus UG, który jest organizowany we współpracy z miastem Wrocław, Polskim Instytutem Sztuki Filmowej i Stowarzyszeniem Nowe Horyzonty. Jest finansowany przez Northern Dimension Partnership on Culture, Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej, Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, MEDIA Desk Poland i Instytut Goethego w Krakowie. Ponadto warsztaty wspierają: Instytut Adama Mickiewicza, Instytut Goethego w Gruzji, Rumunii i na Węgrzech, Cinema Development Foundation i Konsulat Generalny Niemiec we Wrocławiu. (PAP)

mlu/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)