Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wrocław: Uroczysta inauguracja roku akademickiego uczelni medycznych

0
Podziel się

Dyplom polskiej uczelni medycznej jest ceniony za granicą - mówił
wiceminister zdrowia Aleksander Sopliński w piątek we Wrocławiu podczas centralnej inauguracji roku
akademickiego uczelni medycznych. Wzięły w niej władze 10 publicznych szkół wyższych.

bEqisMMR

Dyplom polskiej uczelni medycznej jest ceniony za granicą - mówił wiceminister zdrowia Aleksander Sopliński w piątek we Wrocławiu podczas centralnej inauguracji roku akademickiego uczelni medycznych. Wzięły w niej władze 10 publicznych szkół wyższych.

"Jesteście wielkimi propagatorami polskiej nauki na świecie, bo dyplom polskiej uczelni medycznej jest za granicą bardzo ceniony. Świadczy o tym choćby fakt, jak wielu obcokrajowców chce studiować medycynę na naszych uczelniach" - powiedział Sopliński.

Gospodarzem uroczystości był rektor wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich Marek Ziętek, który w inauguracyjnym wystąpieniu zaapelował do resortu zdrowia o pilną nowelizację prawa, decydującego o złej kondycji finansowej uczelni i szpitali klinicznych.

bEqisMMT

"Czekamy na realizację słów premiera z expose, w którym zapowiedział wsparcie dla dobrze działających szpitali, a likwidację tych słabo funkcjonujących. (...) Reformy nie mogą się odbywać kosztem uczelni" - dodał Ziętek.

Wiceminister Sopliński, po przeczytaniu listu gratulacyjnego od ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza, odniósł się do tego apelu i zapewnił, że w resorcie trwają prace "nad uporządkowaniem spraw, które obecnie nie sprzyjają prowadzeniu uczelni medycznych i szpitali klinicznych".

W liście minister Arłukowicz podziękował środowiskom uczelnianym "za trud w budowaniu wysokiego poziomu polskiego kształcenia medycznego" i podkreślił, że efektem "są absolwenci dobrze przygotowani do pracy w ochronie zdrowia".

"Relacja mistrz-uczeń to nadal podstawa kształcenia w polskich uczelniach medycznych, a wpływ mistrza jest fundamentalny. Dlatego dziękuję wam za ten trud oraz pracę oraz życzę kolejnych sukcesów" - napisał Arłukowicz.

bEqisMMZ

W trakcie piątkowych uroczystości rektor Ziętek wymieniał sukcesy swej rodzimej uczelni, a do najważniejszych w minionym roku zaliczył m.in. oddanie do użytku budynku tzw. Nowej Farmacji, oddłużenie Akademickiego Szpitala Klinicznego, który w poprzednim okresie miał ponad 200 mln zł długów, a w 2012 r. zanotował prawie 9 mln zł zysku.

Do dobrych inwestycji wrocławskiej uczelni rektor zaliczył także poprawę wyposażenia, bo dokonano 2949 zakupów na łączną kwotę 54 mln zł. Na wrocławskiej uczelni w 2012 r. zrealizowano 549 projektów badawczych i naukowych na łączną kwotę ponad 34 mln zł.

Na Uniwersytecie Medycznym im. Piastów Śląskich we Wrocławiu ponad tysiąc nauczycieli akademickich kształci ponad 5600 studentów na czterech wydziałach i 10 kierunkach. Średnia liczba kandydatów na jedno miejsce na wydziale lekarsko-stomatologicznych wynosi 17 osób. Na uczelni działa 90 kół naukowych.

Podczas uroczystości Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski przyznanym przez prezydenta RP odznaczono prof. Marka Bolanowskiego. Nagrody ministra zdrowia odebrali: za całokształt dorobku naukowego prof. Andrzej Milewicz oraz zespół działający pod kierunkiem prof. Krzysztofa Simona.

bEqisMNa

Medale Komisji Edukacji narodowej przyznano: Adeli Bartczuk, Joannie Salomon, Wojciechowi Baranowi i Krzysztofowi Simonowi, a złote medale za długoletnią służbę wręczono: Halinie Wojnowskiej-Dawiskibie, Krzysztofowi Szczepaniakowi i Zygmuntowi Zdrojewiczowi.

W centralnej inauguracji uczestniczyły też władze medycznych ośrodków publicznych z Warszawy, Poznania, Łodzi, Gdańska, Katowic, Białegostoku, Szczecina, Torunia, Krakowa. W Polsce jest w sumie 14 uczelni medycznych, kształcących na 20 kierunkach ponad 20 tysięcy studentów.(PAP)

ros/ agt/ ura/

bEqisMNu
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)