Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wrocław: Więźniowie z Kleczkowskiej przygotowali dwie sztuki teatralne

0
Podziel się:

"Ślepcy" i "Poławiacze deszczu" to tytuły sztuk teatralnych przygotowanych
przez więźniów przebywających we wrocławskim zakładzie karnym przy ul. Kleczkowskiej. Praca nad
spektaklami jest elementem resocjalizacji - podkreślają pomysłodawcy przedsięwzięcia.

"Ślepcy" i "Poławiacze deszczu" to tytuły sztuk teatralnych przygotowanych przez więźniów przebywających we wrocławskim zakładzie karnym przy ul. Kleczkowskiej. Praca nad spektaklami jest elementem resocjalizacji - podkreślają pomysłodawcy przedsięwzięcia.

Teatr więzienny to efekt realizowanego od czetach lat projektu artystyczno-terapeutycznego. W ramach przedsięwzięcia do tej pory przygotowano dwanaście spektakli, w których w rolę aktorów wcielili się więźniowie z wrocławskiego zakładu karnego. Co roku na widowni zasiadają osadzeni, ich rodziny i goście z zewnątrz, przede wszystkim przedstawiciele środowisk artystycznych.

Twórcami tegorocznych przedstawień są aktorka wrocławskiego Teatru Współczesnego Elżbieta Golińska oraz reżyser i instruktor teatralny Marek Tybur. Po ich okiem więźniowie przygotowali dwa spektakle. Żeńska grupa - przedstawienie zatytułowane "Poławiacze deszczu", zaś męska sztukę "Ślepcy".

"+Poławiacze deszczu+ to pantomimiczna opowieść o marzeniach i potrzebie poezji, wzbogacona tekstami autorstwa samych aktorów. Kobiety opowiadają w nich o swoich marzeniach. Z kolei +Ślepcy+ to opowieść o wynaturzeniach władzy i o determinacji ludzi, którzy dążą do jej obalenia" - powiedział w rozmowie z PAP Marek Tybur.

Przedstawienia powstały w ramach projektu "Opracowanie i realizacja programu profilaktyki uzależnień oraz przeciwdziałania agresji dla osadzonych w Zakładzie Karnym nr 1 we Wrocławiu", który prowadzi Fundacja na Rzecz Równości.

Pomysłodawcy projektu zwracają uwagę na walory resocjalizacyjne przedsięwzięcia. "Istotnym elementem całego procesu jest zmiana, jaka zachodzi w sposobie myślenia i postępowania osadzonych. Dzięki takim inicjatywom, dajemy im realną szansę przygotowania się na powrót do społeczeństwa" - powiedziała Marta Lewandowska, koordynatorka projektu z Fundacji na Rzecz Równości.

Premierę sztuki dla gości spoza zakładu karnego zaplanowano na środę.(PAP)

pdo/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)