Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wrocław: Wkrótce początek festiwalu Forum Musicum

0
Podziel się

Siedem koncertów, na których będzie można usłyszeć muzykę dawną, znalazło
się w programie rozpoczynającego się 18 sierpnia we Wrocławiu międzynarodowego festiwalu Forum
Musicum. Tegoroczna edycja imprezy odbywa się pod hasłem "Mediterranea".

bErwNaPp

Siedem koncertów, na których będzie można usłyszeć muzykę dawną, znalazło się w programie rozpoczynającego się 18 sierpnia we Wrocławiu międzynarodowego festiwalu Forum Musicum. Tegoroczna edycja imprezy odbywa się pod hasłem "Mediterranea".

Jak powiedział podczas poniedziałkowej konferencji prasowej dyrektor artystyczny festiwalu Tomasz Dobrzański, w programie imprezy znalazły się utwory włoskie, francuskie, a także dzieła pochodzące z krajów islamskich oraz muzyka Żydów sefardyjskich.

"Europejska kultura muzyczna zrodziła się w basenie Morza Śródziemnego. Elementy kultury włoskiej i francuskiej zderzały się z muzyką świata islamu, a w trakcie festiwalu pojawią się one w wielu postaciach. Będzie można wysłuchać m.in. włoskich arii z trąbką, muzyki instrumentalnej oraz muzyki religijnej" - mówił Dobrzański.

bErwNaPr

Festiwal rozpocznie się koncertem "Władca horyzontów Ali Ufki - Wojciech Bobowski" w wykonaniu zespołu Ensemble Sarband. Będzie można wówczas wysłuchać chrześcijańskich i muzułmańskich pieśni oraz siedemnastowiecznej muzyki instrumentalnej z Polski i Turcji.

W kolejnych dniach przed miłośnikami muzyki dawnej wystąpią m.in. zespoły Alla Polacca z Kolonii, Consortium Sedinum ze Szczecina i Cappella Viridimontana z Zielonej Góry. Wśród festiwalowych wykonawców znajdą się także polskie zespoły młodzieżowe Capella all'antico z Zamościa i All'antico z Chojnowa.

"Publiczność może często kojarzyć muzykę dawną ze światem trudnym do zrozumienia, choćby ze względu na łacińskie bądź dawne angielskie wyrażenia. Tymczasem jeśli przedstawi się ją w prosty sposób, to nie powinno być z tym problemu. Dlatego właśnie główna idea tegorocznego festiwalu, czyli brzmienia śródziemnomorskie, jest prosta, ale zarazem wiele mówiąca" - tłumaczył dyrektor.

Festiwal Forum Musicum odbywa się we Wrocławiu od 2003 r. Jego tegoroczna edycja potrwa od 18 do 28 sierpnia. Koncerty będą się odbywały w Sali Wielkiej wrocławskiego Ratusza oraz Auli Leopoldina na Uniwersytecie Wrocławskim. (PAP)

bErwNaPx

mic/ mrt/ jbr/

bErwNaPS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)