Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wrocław: Wystawa etykiet pudełek zapałek z lat 1945-1974

0
Podziel się:

Kilkaset polskich i radzieckich etykiet z pudełek zapałek z lat 1945-1974
znalazło się na wystawie pt. "Tęp muchy, dbaj o zdrowie! PRL i ZSRR - bratnie kraje. Ideologia i
obyczaje na etykietach zapałczanych". Ekspozycja została otwarta w piątek w Muzeum Poczty i
Telekomunikacji we Wrocławiu.

Kilkaset polskich i radzieckich etykiet z pudełek zapałek z lat 1945-1974 znalazło się na wystawie pt. "Tęp muchy, dbaj o zdrowie! PRL i ZSRR - bratnie kraje. Ideologia i obyczaje na etykietach zapałczanych". Ekspozycja została otwarta w piątek w Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu.

Jak poinformowała PAP Katarzyna Makarewicz z działu oświatowego Muzeum Poczty i Telekomunikacji, wszystkie prezentowane etykiety pochodzą ze zbiorów Muzeum Filumenistycznego z Bystrzycy Kłodzkiej. Na wystawie będzie można również obejrzeć reprodukcje plakatów socrealistycznych, które udostępniła Galerii Sztuki Socrealizmu Muzeum Zamoyskich w Kozłówce

"Etykiety pokazane na wystawie stanowią przykład wszechobecnej propagandy socjalistycznej. Do indoktrynowania ludzi, w każdym aspekcie ich życia, wykorzystywano nawet zwykłe, codzienne sytuacje, jak np. kupno zapałek" - powiedziała Makarewicz.

Dodała, że porównanie etykiet zapałczanych produkowanych w PRL i ZSSR, wskazuje na silne związku obu krajów również w aspekcie życia codziennego. Występują na nich podobne wzory graficzne i napisy. "Zasadnicza różnica polega na tym, że napisy na etykietach z ZSSR pisane są cyrylicą" - powiedziała Makarewicz.

Na etykietach znajdują się m.in. obrazki zachęcające do zbierania stonki ziemniaczanej, wstąpienia w szeregi traktorzystów czy podkreślające przyjaźń polsko-radziecką. Widnieją na nich również wykresy pokazujące wzrost liczby ludności czy rosnące wydobycie surowców.

Wszystkie prezentowane etykiety powstały w latach 1945-1974. Wystawa będzie czynna do 30 sierpnia. (PAP)

pdo/ abe/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)