Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wrocław: Wystawa "Meblowy salon gier" w Muzeum Narodowym

0
Podziel się:

Dawne kasety i stoliki do gier, figury szachowe oraz karty to najciekawsze
eksponaty związane z grami, które można oglądać na wystawie "Meblowy salon gier" w Muzeum Narodowym
we Wrocławiu.

Dawne kasety i stoliki do gier, figury szachowe oraz karty to najciekawsze eksponaty związane z grami, które można oglądać na wystawie "Meblowy salon gier" w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.

Jak poinformowała PAP w środę rzeczniczka prasowa muzeum Anna Kowalów, wszystkie eksponaty pochodzą ze zbiorów placówki i były używane w okresie od XVI do XX w. "Wśród najstarszych zabytków znalazły się XVI - wieczne pionki do warcab, które ozdabiano wizerunkami panujących wówczas w Europie królów, a najnowszym eksponatem jest automat do gier, który powstał w latach 80 - tych XX wieku" - mówiła rzeczniczka.

Kowalów zaznaczyła, że na szczególną uwagę zasługują zestawy do gier w formie kasetek, które cieszyły się wielką popularnością zwłaszcza w XVII w. Przechowywano w nich akcesoria do gry, a po rozłożeniu tworzyły plansze do gry m.in. w szachy, warcaby, młynka i tryktraka.

"Najciekawszą na tej wystawie jest powstała w XVII w. w Czechach kaseta zdobiona przedstawieniami owoców wykonanymi metodą intarsji (technika zdobnicza polegająca na wykładaniu powierzchni przedmiotów drewnianych innymi gatunkami drewna - przyp. PAP), kształt owoców mają też rzeźbione pionki" - dodała rzeczniczka.

Wśród pokazywanych na wystawie przedmiotów znalazły się także m.in. stoliki do gier, tłok pieczętny cechu tokarzy w drewnie z wyobrażeniem figurki szachownicy, XVII - wieczny obraz z pracowni niderlandzkiego malarza Dircka Halsa "Towarzystwo przy kartach" oraz pochodząca ze zbiorów prywatnych szafa grająca.

Wystawę można oglądać do końca czerwca 2011 r., a już 11 grudnia w muzeum odbędzie się promujący ją dzień otwarty. W jego trakcie zwiedzający będą mogli m.in. obejrzeć etiudę na temat gier w wykonaniu aktorów wrocławskiego Teatru Lalek, posłuchać wykładu Jadwigi Jasińskiej-Sadury "Święty Mikołaj i jego naśladowcy" oraz wziąć udział w turnieju gier planszowych.(PAP)

mic/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)