Notowania

wiadomości
18.04.2011 17:02

Wrocław: Wystawa "Metal-Mazur-Metal. Natura kutego żelaza"

Cykl lamp odzwierciedlających kolejne dni tygodnia i kute w metalu meble znajdą się wśród prac, które złożą się na wystawę rodzinnego duetu - Ryszarda Mazura i jego córki Agnieszki. Wystawa będzie prezentowana od maja w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu.

Podziel się
Dodaj komentarz

Cykl lamp odzwierciedlających kolejne dni tygodnia i kute w metalu meble znajdą się wśród prac, które złożą się na wystawę rodzinnego duetu - Ryszarda Mazura i jego córki Agnieszki. Wystawa będzie prezentowana od maja w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu.

Pokazanych zostanie 30 prac z lat 2008-2011. Wśród wystawianych dzieł znajdą się m.in. zestaw kominkowy, metalowe meble, naczynia ozdobne, kwiaty (pojedyncze i całe wiązanki), latarnia.

Większość rzeźb Ryszarda Mazura to prace wykonywane na zamówienie - na wystawie pokazane zostaną ich miniatury lub fotografie.

Jak poinformowała PAP w poniedziałek rzeczniczka Muzeum Narodowego we Wrocławiu Anna Kowalów, Ryszard Mazur to najbardziej znany wrocławski artysta-kowal, który jest m.in. autorem misternie kutych latarń, bram i krat na Starym Mieście.

"Jest jednym z nielicznych twórców używających w kuźni tradycyjnych technik i dawnych narzędzi, które często mają ponad 100 lat. To pozwala na osiągnięcie wyjątkowego artystycznego efektu" - tłumaczyła Kowalów.

"Przecinanie stalowej płyty przy użyciu szlifierki jest czynnością wyłącznie mechaniczną. Ta sama czynność wykonywana ręcznie, siekierką kowalską lub przecinakiem, jest żmudna, ale może okazać się także twórcza" - napisał w katalogu towarzyszącym wystawie jej kurator Jacek Bohdanowicz.

Według niego, bruzdy pozostawione przez ostrze siekiery stanowią dodatkowy element dekoracyjny, swoisty ornament. Faktura powierzchni metalu w miejscu takiego przecięcia nabiera cech sztuki.

Ryszard Mazur stosuje również dość niezwykłą i mało znaną nawet wśród kowali metodę formowania metalu przy pomocy wody. Odkrył, że woda może czasem zastępować uderzenia młotem i właśnie w ten sposób tworzył elementy rzeźby "Wrocławianin".

Z kolei jego córka - Agnieszka, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych, od kilku lat zajmuje się projektowaniem prac metalowych swojego ojca. Na wystawie można będzie zobaczyć jej lampy wolnostojące. Jest ich siedem i każdej z nich przypisany jest jeden dzień tygodnia oraz związane z nimi refleksje ("Poniedziałek - moc", "Środa - idąca", "Piątek - w kąciku").

Ryszard Mazur urodził się w 1952 r. we Wrocławiu. Część dzieciństwa spędził na Podkarpaciu. Podstaw metaloplastyki i kowalstwa architektonicznego uczył się we wrocławskiej pracowni rzemieślniczej Jana Kalmuka. Od 1970 r. zajmuje się kowalstwem artystycznym. Dyplom czeladniczy zdobył w 1975 r. i niedługo potem założył swoją pierwszą pracownię.

W 1993 r. prezydent Wrocławia nadał artyście honorowy tytułu Klucznika Miasta. W następnych latach Mazur otrzymał kolejne nagrody i odznaczenia: odznakę Zasłużonego Działacza Kultury, Nagrodę Prezydenta Miasta Wrocławia, Srebrny Medal za Zasługi dla Rzemiosła Polskiego, Złotą Odznakę Towarzystwa Miłośników Wrocławia, Srebrny Krzyż Zasługi. Zdobył również dziesiątki nagród na wystawach i targach rzemiosł artystycznych oraz pokazach kucia.

Agnieszka Mazur urodziła się we Wrocławiu w 1982 r. Studiowała na Akademii Sztuk Pięknych (Wydział Malarstwa i Rzeźby) w pracowni prof. Leona Podsiadły. Próbowała rzeźby w drewnie i glinie, z czasem skoncentrowała się na papierze, a następnie na rzeźbie tworzonej przez dwa zupełnie odmienne materiały - metal i papier. Od kilku lat zajmuje się projektowaniem kutych prac swojego ojca.

Wystawa będzie czynna od 2 maja do końca lipca. (PAP)

umw/ hes/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz