Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"WSJ": Syryjski minister namawia do rozmów, grożąc kontratakiem

0
Podziel się:

Wiceminister spraw zagranicznych Syrii Fajzal al-Mekdad nakłania USA
do podjęcia dialogu z Damaszkiem, grożąc zarazem kontratakiem, jeśli dojdzie do interwencji USA w
Syrii. Po stronie Syrii staną Hezbollah i Iran - ostrzegł dyplomata w wywiadzie dla "WSJ".

Wiceminister spraw zagranicznych Syrii Fajzal al-Mekdad nakłania USA do podjęcia dialogu z Damaszkiem, grożąc zarazem kontratakiem, jeśli dojdzie do interwencji USA w Syrii. Po stronie Syrii staną Hezbollah i Iran - ostrzegł dyplomata w wywiadzie dla "WSJ".

"Kochamy Amerykanów, są miliony Amerykanów arabskiego pochodzenia (...). Nie chcemy wojny ze Stanami Zjednoczonymi" - powiedział Mekdad, który był syryjskim ambasadorem przy ONZ w latach 2003-2006, w rozmowie z "Wall Street Journal".

Powtarzając apele o wysiłki na rzecz załagodzenia napięć między Damaszkiem a USA, Megdad ostrzegł przed konsekwencjami amerykańskiego ataku na Syrię. "Damaszek zaatakowałby wtedy nie tylko Izrael, ale też sąsiadujące z Syrią Jordanię i Turcję, jeśli zaangażowałyby się w amerykańską operację" - cytuje dyplomatę "WSJ".

"Gdy raz zacznie się wojna, nikt nie będzie w stanie kontrolować rozwoju wydarzeń (...) Jesteśmy przekonani, że jakikolwiek atak na Syrię spowoduje nieuchronnie chaos, który ogarnie region, jeśli nie wyleje się poza jego granice" - powiedział Mekdad.

"Jaka korzyść wyniknie dla Stanów Zjednoczonych z podjęcia walki z jedynym w regionie (krajem) o świeckim systemie politycznym?" - pyta dyplomata.

Gdyby doszło do konfliktu, zarówno Teheran, który popiera prezydenta Baszara el-Asada, jak i libański Hezbollah podjęłyby interwencję w obronie Syrii, ponieważ zagrożone byłyby strategiczne interesy Iranu - cytuje "WSJ".

Mekdad dodał też, że zagraniczna operacja wojskowa w Syrii umocniłaby zbrojne ugrupowania związane z Al-Kaidą, a nie umiarkowaną opozycję.

"WSJ" podkreśla, że tak jak wszyscy przedstawiciele syryjskiego reżimy wiceszef dyplomacji utrzymuje, że Damaszek nie miał nic wspólnego z atakiem chemicznym, do jakiego doszło 21 sierpnia; o użycie gazów bojowych Mekdad obwinia powstańców. (PAP)

fit/ ala/

int.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)