Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wskaźnik koniunktury w przemyśle spadł w ujęciu miesięcznym o 5,7 pkt

0
Podziel się:

Wskaźnik koniunktury w przemyśle w listopadzie spadł z powodów sezonowych o
5,7 pkt do minus 3,8 pkt - podał Instytut Rozwoju Gospodarczego SGH. W kolejnych miesiącach można
się spodziewać dalszego pogorszenia koniunktury

Wskaźnik koniunktury w przemyśle w listopadzie spadł z powodów sezonowych o 5,7 pkt do minus 3,8 pkt - podał Instytut Rozwoju Gospodarczego SGH. W kolejnych miesiącach można się spodziewać dalszego pogorszenia koniunktury

"Po okresie krótkiego ożywienia, koniunktura w przemyśle przetwórczym w listopadzie 2013 pogorszyła się. Jest to skutek negatywnego oddziaływania czynników sezonowych, które jest silniejsze, niż pozytywne oddziaływanie czynników cyklicznych. W nadchodzących miesiącach oczekiwane jest dalsze pogorszenie koniunktury" - napisano.

IRG podał, że spadek wartości wskaźnika miał miejsce tylko w sektorze prywatnym, a przedsiębiorstwa publiczne odnotowały wzrost jego wartości.

"Po krótkim okresie wzrostów w listopadzie odnotowano spadek poziomu produkcji. Zmalały także zamówienia - zarówno portfel zamówień ogółem, jak i eksportowych. Przedsiębiorstwa informują o spadku zatrudnienia i pogarszaniu się ich kondycji finansowej" - napisano.

"Maleją zapasy i poprawiają się opinie przedsiębiorstw o ogólnej kondycji gospodarki polskiej. Maleje także przeciętny jednostkowy koszt produkcji" - dodano.

IRG pisze, że mimo sezonowego pogorszenia koniunktury w ostatnim kwartale miał miejsce wzrost produkcji na eksport.

"Wprawdzie w opinii przedsiębiorstw pogarsza się konkurencyjność ich towarów na rynkach zagranicznych, jednak korzyści z produkcji na eksport są większe, niż z produkcji na rynek krajowy" - napisano.

Przewidywania na najbliższe miesiące są pesymistyczne.

"Przedsiębiorstwa przewidują dalsze pogorszenie koniunktury" - napisano. (PAP)

map/ asa/ pad/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)