Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wskaźnik Pengab wzrósł w lutym do 27,6 pkt

0
Podziel się:

#
dochodzą kolejne informacje z raportu
#

# dochodzą kolejne informacje z raportu #

25.02. Warszawa (PAP) - Wskaźnik Pengab, obrazujący koniunkturę w sektorze bankowym, wyniósł w lutym br. 27,6 pkt, co oznacza wzrost o 0,1 pkt wobec ostatniego pomiaru - poinformowały podczas wtorkowej konferencji prasowej Związek Banków Polskich oraz TNS Polska.

Jak ocenił w podsumowaniu badania Marcin Idzik z TNS Polska, w środowisku bankowym umacnia się przekonanie o wyraźnym wzroście aktywności klientów banków na rynku finansowym. "W lutym indeks Pengab osiągnął podobną jak przed miesiącem wartość 27,6 pkt. Wskaźnik wyprzedzający wzrósł jednak o 5,9 pkt do 37,6 pkt. Z zachowaniem dotychczasowej dynamiki umacnia się wzrostowy trend na rynku kredytów konsumpcyjnych oraz mieszkaniowych. Za sprawą przyrostu depozytów terminowych poprawiła się struktura depozytów" - stwierdził.

Dodał, że 83 proc. placówek przewiduje wzrost popytu na kredyty złotowe. "To najwyższy wynik od trzech lat" - podkreślił.

Z danych wynika, że w półrocznym horyzoncie bankowcy przewidują dalszą poprawę sytuacji na wszystkich monitorowanych rynkach. "Malaje problem kredytów zagrożonych. Przewiduje się także dalszą poprawę przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju, przedsiębiorstw oraz gospodarstw domowych" - wskazał Idzik.

W dokumencie czytamy, że wskaźnik prognoz dla kredytów dla gospodarstw domowych wyniósł w lutym 71 pkt., po wzroście o 10 pkt. miesiąc do miesiąca, a wskaźnik oceny dla tej kategorii sięgnął 22 pkt., po spadku o 1 pkt.

Z kolei wskaźnik prognoz dla kredytów podmiotów gospodarczych w lutym wyniósł 36 pkt., po wzroście o 4 pkt. mdm, a wskaźnik ocen osiągnął 8 pkt., co oznacza wzrost o 3 pkt.

Jeśli chodzi o prognozy dla depozytów gospodarstw domowych, to wskaźnik wyniósł 20 pkt., po wzroście o 4 pkt. wobec stycznia, a wskaźnik bieżących ocen w tym segmencie wyniósł 14 pkt., czyli spadł licząc miesiąc do miesiąca o 5 pkt.

Wskaźnik prognoz dla depozytów podmiotów gospodarczych wyniósł w lutym 8 pkt., czyli był 1 pkt. wyższy niż w styczniu. Natomiast wskaźnik ocen w tym segmencie wyniósł 7 pkt., czyli spadł o 6 pkt. mdm.

Obecny na wtorkowej konferencji prasowej Andrzej Olenkiewicz z TNS Polska, oceniając wyniki badania stwierdził, że sytuację w lutym można określić jako stabilizację po optymistycznym styczniu. "Mamy pewne ostudzenie po styczniu. Bardzo pozytywna jest ocena przewidywań tego, co się wydarzy w ciągu najbliższych trzech miesięcy. Przewidywania są optymistyczne zarówno jeśli chodzi o kredyty indywidualne, jak i aktywność przedsiębiorstw" - mówił. (PAP)

rbk/ je/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)