Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wspólny artykuł szefów senatów Polski i Rosji

0
Podziel się:

Pamiętamy o przeszłości, myślimy o przyszłości - takie jest przesłanie
wspólnego artykułu szefów wyższych izb parlamentów Polski i Rosji, Bogdana Borusewicza i Siergieja
Mironowa, który we wtorek ukazał się równocześnie w obu krajach.

Pamiętamy o przeszłości, myślimy o przyszłości - takie jest przesłanie wspólnego artykułu szefów wyższych izb parlamentów Polski i Rosji, Bogdana Borusewicza i Siergieja Mironowa, który we wtorek ukazał się równocześnie w obu krajach.

W Polsce wydrukowała go "Gazeta Wyborcza", a w Rosji - "Rossijskaja Gazieta". Publikacja poprzedza rozpoczynającą się w tym dniu dwudniową wizytę oficjalną Borusewicza w Rosji.

"Naszym moralnym obowiązkiem jest pamiętać o naszej przeszłości. Jednakże każdy naród ma swą +pamięć historyczną+, odmienne spojrzenie na dzieje. Najważniejsze, że teraz wspólnie myślimy o przyszłości" - podkreślili marszałkowie senatów Polski i Rosji.

Borusewicz i Mironow wyrazili przekonanie, że "na początku XXI wieku Polacy i Rosjanie dojrzeli do tego, by z wielowiekowej historii naszych relacji umieć czerpać i rozwijać co najlepsze". "Tylko to otworzy przed naszymi narodami drogę ku przyszłości" - zaznaczyli.

Szefowie Senatu RP i Rady Federacji FR oświadczyli, że oba kraje pragną budować swoje relacje na pragmatycznej i wzajemnie korzystnej podstawie. "Zamierzamy obronić je przed próbami destabilizacji podejmowanymi przez siły, którym zależy, by między Polską i Rosją istniały stosunki przypominające najtrudniejsze okresy naszej wspólnej historii" - napisali.

Borusewicz i Mironow wyrazili zadowolenie, że "po dwudziestu latach od historycznych zmian w Europie Środkowej i Wschodniej zapoczątkowanych powstaniem Solidarności i pieriestrojką Michaiła Gorbaczowa stosunki Polski i Rosji wychodzą na nową drogę rozwoju".

"Należy je wypełnić konkretną treścią: aktywnymi kontaktami politycznymi, wymianą gospodarczą i kulturalną, więziami elit intelektualnych, młodzieży i zwykłych obywateli" - wskazali.

Przewodniczący wyższych izb parlamentów dwóch krajów przypomnieli, że rok 2010 obfituje w rocznice o ważnym znaczeniu dla Polaków i Rosjan. "Nasze wzajemne stosunki sięgają w przeszłość. Nie sposób się z tym nie zgodzić. Zostawmy więc historię - historykom, politykom - politykę, zaś przyszłość - naszym narodom" - podkreślili.

W ocenie Borusewicza i Mironowa, dobry przykład współpracy w sprawach historii stanowi wznowienie działalności polsko-rosyjskiej Grupy ds. Trudnych. Zdaniem marszałków, wyniki jej prac już dziś są znaczące.

"Z inicjatywy współprzewodniczących Grupy kontynuowane będzie poszukiwanie rozwiązania najtrudniejszych problemów, w tym w kontekście oceny moralno-politycznej tragedii katyńskiej" - zaznaczyli. "Powinniśmy wspólnie przeciwdziałać fałszowaniu prawdy historycznej oraz prowadzić działalność edukacyjną adresowaną do młodego pokolenia" - dodali.

"Mamy więc wrażenie, że w sferze oceny faktów historycznych - w tym tych najbardziej bolesnych - Polacy i Rosjanie są sobie coraz bliżsi" - skonstatowali.

Marszałkowie senatów Polski i Rosji za pozytywne uznali "rozpoczęcie dialogu między Cerkwią prawosławną a Kościołem rzymskokatolickim w Polsce, którego celem jest zbliżenie społeczeństw obydwu państw". "To przypadek bezprecedensowy" - ocenili. (PAP)

mal/ ap/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)