Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wstęp do książki o Sendlerowej: przez lata zapomniana w Polsce

0
Podziel się

Irena Sendlerowa była przez wiele lat zapomniana, a władze
socjalistycznej Polski nie uznały jej zasług z ideologicznych powodów, ponieważ jako "przyjaciółka
Żydów" była niewygodna w swoim kraju, którego "szerokie warstwy ludności jeszcze długo karmiły
się antysemicką kulturą".

bCXKpGKt

Irena Sendlerowa była przez wiele lat zapomniana, a władze socjalistycznej Polski nie uznały jej zasług z ideologicznych powodów, ponieważ jako "przyjaciółka Żydów" była niewygodna w swoim kraju, którego "szerokie warstwy ludności jeszcze długo karmiły się antysemicką kulturą".

Takie są zasadnicze tezy wstępu do włoskiego wydania biografii Ireny Sendlerowej pióra Anny Mieszkowskiej, napisanego przez znanego włoskiego artystę Moniego Ovadię, pochodzącego z rodziny bułgarskich Żydów.

Fragmenty tego wstępu opublikował w czwartek włoski dziennik katolicki "Avvenire".

Ovadia podkreślił, że "socjalistyczna Polska była w 1968 roku miejscem ostatnich antysemickich prześladowań na Zachodzie". Zauważył, że antysemicka kultura panowała w Polsce także po nazistowskiej zagładzie, "nawet, gdy nie było Żydów".

bCXKpGKv

Nawiązując do kampanii przeciwko Żydom, rozpętanej w PRL za rządów Władysława Gomułki, Ovadia pisze: "Po tej hańbie można się było spodziewać pogłębionego dochodzenia w sprawie tych tragicznych wydarzeń, by dotrzeć z nimi do świadomości każdego obywatela, przede wszystkim dla dobra wychowania młodych pokoleń".

"Ale tak nie było - dodał Ovadia - skoro pełne wyjście na światło dzienne przypadku Sendlerowej to zasługa niezwykłej, pełnej pasji pracy małej grupy studentów z Kansas". (PAP)

sw/ ap/ woj/

bCXKpGKW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)