Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wszyscy oferenci dopuszczeni do dalszego etapu prywatyzacji Remagu

0
Podziel się

Wszyscy czterej oferenci, starający się o zakup od Skarbu Państwa 85 proc.
akcji katowickiej spółki Remag, zostali dopuszczeni do dalszego etapu prywatyzacji tej firmy -
podał w czwartek resort skarbu.

bEgiwXAl

Wszyscy czterej oferenci, starający się o zakup od Skarbu Państwa 85 proc. akcji katowickiej spółki Remag, zostali dopuszczeni do dalszego etapu prywatyzacji tej firmy - podał w czwartek resort skarbu.

O kupno Remagu - jednej z największych firm dostarczających kombajny górnicze do kopalń - starają się dwie konkurencyjne firmy okołogórnicze: Kopex i Famur, a także spółka TDJ Investments (większościowy akcjonariusz Famuru) i należący do Skarbu Państwa eksporter węgla - katowicki Węglokoks.

Decyzję o dopuszczeniu wszystkich oferentów do kolejnego etapu prywatyzacji ministerstwo podjęło po zakończeniu trwającej od grudnia weryfikacji złożonych przez potencjalnych inwestorów odpowiedzi na publiczne zaproszenie do negocjacji.

bEgiwXAn

Kolejnym etapem będzie badanie spółki przez potencjalnych inwestorów (tzw. due diligence), a następnie negocjacje na temat warunków kupna 85 proc. akcji Remagu.

Ministerstwo Skarbu Państwa nadzoruje firmę Remag od ok. trzech lat, kiedy została ona przekształcona z przedsiębiorstwa państwowego w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa.

Prywatyzacja spółki prowadzona jest w trybie negocjacji. Ich przedmiotem będzie cena za nabywany pakiet akcji, program rozwoju (obejmujący m.in. zobowiązania do podwyższenia kapitału i inwestycje), zobowiązania dotyczące ochrony środowiska, ochrony interesów pracowników oraz gwarancje wykonania tych zobowiązań.

Remag produkuje i serwisuje maszyny górnicze, przede wszystkim kombajny chodnikowe. Zakład jest jedyną dużą firmą produkcyjną z sektora zaplecza górniczego, która nie została dotąd sprywatyzowana. Duża część firm z tego sektora została skupiona w trzech prywatnych grupach kapitałowych: Kopex, Famur i Gwarant.

bEgiwXAt

Remag buduje i remontuje kombajny chodnikowe (służące do drążenia wyrobisk, a nie urabiania węgla) w celu ich wynajęcia (leasingu) lub sprzedaży klientom. Kombajny z Remagu pracują w większości śląskich kopalń. Firma eksportuje też do Hiszpanii i Wietnamu, gdzie prowadzi roboty górnicze.

Przed przekształceniem w spółkę Skarbu Państwa, co nastąpiło jesienią 2006 r., kilkakrotne próby prywatyzacji Remagu podejmował wojewoda śląski. Jako przedsiębiorstwo państwowe zatrudniające wówczas ponad 800 osób Remag był największą firmą, dla której organem założycielskim był wojewoda. Rozważano przekształcenie go w spółkę pracowniczą lub sprzedaż. Ostatecznie zakład został skomercjalizowany.

Wcześniej rozważano m.in. połączenie kapitałowe Remagu ze spółkami węglowymi, na rzecz których świadczy usługi lub wsparcie działań na rzecz dalszej konsolidacji sektora zaplecza górniczego, którego firma jest częścią. (PAP)

mab/ pad/ bk/

bEgiwXAO
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)