Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

WUG stawia na promocję dobrych praktyk, ale i kontrole

0
Podziel się:

W tym roku inspektorzy nadzoru górniczego ponad 1,7 tys. razy zatrzymali
źle prowadzone roboty w kopalniach lub pracę wadliwych maszyn. Wyższy Urząd Górniczy chce
kontynuować wnikliwe kontrole kopalń, ale stawia też na profilaktykę i promocję dobrych praktyk.

W tym roku inspektorzy nadzoru górniczego ponad 1,7 tys. razy zatrzymali źle prowadzone roboty w kopalniach lub pracę wadliwych maszyn. Wyższy Urząd Górniczy chce kontynuować wnikliwe kontrole kopalń, ale stawia też na profilaktykę i promocję dobrych praktyk.

"Sądzimy, że dopiero połączenie twardych i miękkich metod działania może przynieść optymalny skutek dla poprawy bezpieczeństwa pracy" - mówił podczas piątkowych uroczystości barbórkowych nadzoru górniczego w Katowicach prezes WUG, Piotr Litwa.

Prezes wskazał, że górnictwo jest branżą, gdzie szczególnie potrzebne - i szczególnie trudne - jest godzenie ze sobą spraw bezpieczeństwa pracy, rachunku ekonomicznego, oddziaływania na środowisko i interesów narażonych na szkody lokalnych społeczności. Litwa podkreślił priorytetową rolę bezpieczeństwa w tym zakresie.

Szef nadzoru górniczego podkreślił, że w ostatnim czasie, oprócz kontroli i sankcji za naruszenie zasad bezpiecznej pracy, WUG większy nacisk położył na promocję dobrych praktyk i zasad bezpiecznej pracy. Modelowe przykłady i instruktażowe filmy urząd publikuje w internecie, nagradza też za wzorowe postawy tytułami "Dzielny górnik", wyróżnia najbezpieczniejsze kopalnie, organizuje spotkania i konkursy popularyzujące bhp.

Wprowadzono także nowe zasady monitorowania sytuacji w miejscach, gdzie kumulują się największe zagrożenia. Co trzy miesiące wyznaczane są w kopalniach rejony szczególnego zagrożenia (tąpaniami, pożarami, metanem) - są one pod systematycznym, wnikliwym nadzorem.

Większy niż wcześniej nacisk położono również na współpracę kopalń, nadzoru górniczego oraz samorządów gmin, na terenie których kopalnie powodują szkody. Działa już 16 zespołów porozumiewawczych, w ramach których na bieżąco prowadzone są rozmowy i rozwiązywane sporne kwestie. Ostatni taki zespół powstał w Bytomiu, gdzie kilkuset mieszkańców dzielnicy Karb musiało opuścić swoje domy z powodu szkód górniczych.

Wśród zadań WUG na najbliższą przyszłość jest także opracowanie aktów wykonawczych do nowego prawa geologicznego i górniczego. W przyszłym roku urzędy górnicze będą świętować 90-lecie nadzoru górniczego w Polsce. Mottem obchodów będzie hasło "Górnictwo z zasadami".

Wśród celów nadzoru górniczego na 2012 r. jest także zmniejszenie wypadkowości w przemyśle wydobywczym. W tym roku w całym polskim górnictwie zginęło 25 osób, z czego 20 w kopalniach węgla kamiennego. Ogółem do końca października doszło do 2.442 rozmaitych wypadków, z czego 1.935 w kopalniach węgla.

Uczestniczący w piątkowych uroczystościach w Katowicach główny geolog kraju, wiceminister środowiska Henryk Jacek Jezierski, wskazał, że w swojej działalności nadzór górniczy - jako instytucja kontrolna - musi działać tak, aby niezbędne kontrole pogodzić z możliwością swobodnego działania górniczych przedsiębiorców. Ocenił, że w WUG wypracowano taki kompromis.

Podczas piątkowych uroczystości barbórkowych w Katowicach zasłużonym górnikom wręczono medale i odznaczenia. Minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska odebrała natomiast "Czarny diament" przyznany jej przez Izbę Przemysłowo-Handlową Rybnickiego Okręgu Przemysłowego.(PAP)

mab/ abr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)