Notowania

solidarność
03.10.2010 15:29

Wulff: Jedność Niemiec nie byłaby możliwa bez Solidarności

Jedność Niemiec nie byłaby możliwa bez pomocy ruchów wolnościowych w innych krajach, w tym polskiej Solidarności - powiedział w niedzielę w Bremie prezydent Niemiec Christian Wulff w przemówieniu z okazji 20. rocznicy zjednoczenia państwa.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Jedność Niemiec nie byłaby możliwa bez pomocy ruchów wolnościowych w innych krajach, w tym polskiej Solidarności - powiedział w niedzielę w Bremie prezydent Niemiec Christian Wulff w przemówieniu z okazji 20. rocznicy zjednoczenia państwa. *

W wystąpieniu, które miało charakter programowy, wezwał też do poszanowania różnorodności niemieckiego społeczeństwa, wzajemnej tolerancji, ale także do szacunku dla konstytucji i przestrzegania demokratycznych wartości.

Prezydent dziękował działaczom opozycji demokratycznej w d. NRD za ich odwagę, która umożliwiła pokojową rewolucję w 1989 r.

Podkreślił, że "zjednoczenie Niemiec byłoby nie do pomyślenia bez europejskich ruchów wolnościowych, (...) bez polskich robotników, wspieranych przez polskiego papieża Jana Pawła II, który wzywał: +Nie lękajcie się+". "Solidarność krok po kroku wywalczyła wolność dla siebie i ostatecznie też dla nas. Mówię o tym w Bremie, mieście partnerskim Gdańska" - powiedział Wulff podczas uroczystości w Bremie.

Jak dodał, jedność Niemiec nie byłaby też możliwa bez Michaiła Gorbaczowa, który zrezygnował z roszczeń Związku Radzieckiego do panowania nad innymi krajami i w ten sposób umożliwił ich samostanowienie oraz bez decyzji ówczesnych władz Węgier o otwarciu zachodniej granicy.

"Rosjanie, Polacy, Węgrzy - to była wielka pomoc od przyjaciół, od których nie mogliśmy tego oczekiwać" - powiedział niemiecki prezydent.

W jego ocenie 20 lat po zjednoczeniu Niemcy stoją przed "wielkim zadaniem, by odważyć się na zmiany i odnaleźć nową spójność" społeczeństwa. "Szanować różnorodność, zamykać rysy w naszym społeczeństwie to chroni przed iluzjami i tworzy prawdziwe więzi. To jest zadanie niemieckiej jedności - dziś!" - apelował prezydent, nawiązując pośrednio do toczącej się w Niemczech debaty na temat integracji imigrantów.

Jak powiedział, hasło "Jesteśmy jednym narodem! ("Wir sind ein Volk!"), wykrzykiwane przez demonstrantów w d. NRD w 1989 r., dziś powinno być "zaproszeniem dla wszystkich, którzy żyją w tym kraju".

"Niemcy to my. Jesteśmy jednym narodem. I ponieważ ludzie z obcymi korzeniami są dla mnie ważni, nie chcę, by czuli się zranieni przez jakieś debaty. Nie możemy dopuścić do tworzenia legend, cementowania uprzedzeń i wykluczenia. Leży to w naszym narodowym interesie" - apelował prezydent.

"Nie dajmy się wciągać w fałszywe konfrontacje" - mówił.

W ten sposób Wulff skrytykował pośrednio dyskusję, wywołaną przez kontrowersyjne tezy byłego członka zarządu Bundesbanku Thilo Sarrazina, który w swojej najnowszej książce pt. "Niemcy likwidują się same" ("Deutschland schafft sich ab") zarzucił imigrantom z państw islamskich m.in. niechęć do integracji i wyzyskiwanie niemieckiego systemu socjalnego.

W swoim przemówieniu prezydent podkreślił jednak, że panuje zgoda co do tego, że żyjący w Niemczech imigranci muszą uczyć się niemieckiego. "Jest zgoda co do tego, że w Niemczech obowiązują niemieckie prawa i ustawy. Dla wszystkich - jesteśmy jednym narodem" - powiedział. "Kto gardzi naszym krajem i naszymi wartościami, musi się liczyć ze zdecydowanym oporem - to dotyczy fundamentalistów tak samo, jak prawicowych albo lewicowych ekstremistów" - podkreślił.

Zdaniem Wulffa dzień zjednoczenia Niemiec 3 października 1990 r. był spełnieniem nadziei ludzi, a jednocześnie "otwarciem niepowtarzalnej szansy na nowy początek".

"Wykorzystaliśmy tę szansę. Bądźmy dumni z tego, co osiągnęliśmy. Nie wszystko jeszcze zostało zakończone. Trzeba chronić wolność i ciągle budować jedność. Chodzi o to, by ten kraj był domem - dla wszystkich" - powiedział prezydent Niemiec.

W Bremie, która obecnie pełni przewodnictwo w drugiej izbie parlamentu (Bundesracie), odbywają się w niedzielę centralne obchody 20. rocznicy zjednoczenia Niemiec. W oficjalnej uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych oraz zagraniczni goście.

Obchodom towarzyszy piknik, na którym prezentują się poszczególne kraje związkowe Niemiec, koncerty i imprezy.

Rocznicowy festyn odbywa się również w Berlinie. Późnym popołudniem przed budynkiem Reichstagu odbędzie się uroczystość z udziałem m.in. kanclerz Angeli Merkel, prezydenta RFN i przewodniczącego Bundestagu Norberta Lammerta. Oczekiwany jest również były kanclerz Helmut Kohl, uważany za architekta jedności Niemiec.

Anna Widzyk(PAP)

awi/ kar/

Tagi: solidarność, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz