Notowania

wiadomości
31.03.2013 10:40

WWF: Afryka Środkowa mobilizuje wojsko przeciwko kłusownikom

Ponad tysiąc żołnierzy i przedstawicieli organów ścigania z państw Afryki Środkowej włączy się w operację wojskową przeciwko sudańskim kłusownikom - poinformowali ekolodzy z WWF. Działania mają na celu ochronę ostatnich żyjących afrykańskich słoni sawannowych.

Podziel się
Dodaj komentarz

Ponad tysiąc żołnierzy i przedstawicieli organów ścigania z państw Afryki Środkowej włączy się w operację wojskową przeciwko sudańskim kłusownikom - poinformowali ekolodzy z WWF. Działania mają na celu ochronę ostatnich żyjących afrykańskich słoni sawannowych.

Decyzja o podjęciu działań przeciwko kłusownikom zapadła pod koniec marca w Kamerunie na konferencji Wspólnoty Gospodarczej Państw Afryki Środkowej (ECCAS).

Nadzwyczajne spotkanie zostało zwołane po informacjach ECCAS, które wskazały, że grupa ok. 300 uzbrojonych kłusowników z Sudanu poluje na słonie na sawannach Kamerunu, Czadu i Republiki Środkowoafrykańskiej.

Jak poinformowali ekolodzy na międzynarodowej stronie internetowej, tylko jednej nocy (14-15 marca) w południowym Czadzie, kłusownicy zabili przynajmniej 89 słoni. Tej samej grupie przypisuje się także zabicie na początku roku ok. 30 słoni w Republice Środkowoafrykańskiej i ok. 300 w kameruńskim Parku Narodowym Bouba N'Djida w 2012 roku.

Dodatkowo państwa regionu, czyli Kamerun, Czad i Republiki Środkowoafrykańskiej mają przeznaczyć ok. 1,8 mln euro na kupno m.in. samochodów terenowych i telefonów satelitarnych, aby usprawnić komunikację i dowodzenie nad operacją. Wysłana zostanie także misja dyplomatyczna ECCAS do Sudanu i Sudanu Południowego, skąd przypuszczalnie pochodzą kłusownicy.

"To wspaniała wiadomość. Należy pogratulować ECCAS determinacji w celu powstrzymania tych kłusowników" - ocenił przewodniczący środkowo-afrykańskiego WWF, Bas Huijbregts.

Populacja afrykańskich słoni sawannowych w Środkowej Afryce ciągu 30 lat zmalała według szacunków z 80 tysięcy do kilkuset sztuk.

Komitet Konwencji o Międzynarodowym Handlu Dzikimi Zwierzętami i Roślinami Gatunków Zagrożonych Wyginięciem (CITES) opracował raport, którego autorzy wskazują, że skala nielegalnego handlu kością słoniową, a co za tym idzie kłusownictwa są obecnie najwyższe od 20 lat.

Według dokumentu, większość afrykańskiej kości słoniowej z nielegalnych źródeł trafia do państw azjatyckich. Towar szmuglowany jest najczęściej do Malezji i Wietnamu, a później do sklepów w Chinach i Tajlandii.

Premier Tajlandii Yingluck Shinawatra w trakcie marcowego szczytu CITES w Bangkoku zadeklarowała zwiększenie kontroli w tym kraju, aby ukrócić sprzedaż nielegalnej kości słoniowej. Ekolodzy wskazują na tajskie prawo, które zezwala na handel kością słoniową pochodzącą od rodzimych gatunków. Grupy przestępcze wykorzystują tę lukę prawną i wprowadzają na rynek kość pochodzącą od afrykańskich słoni. (PAP)

mick/ mki/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz