Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wybory parlamentarne w Kirgistanie zakończone

0
Podziel się:

W Kirgistanie odbyły się w niedzielę wybory parlamentarne. "Częściowe
wyniki znane będą w poniedziałek" - poinformowała państwowa komisja wyborcza po zamknięciu o godz.
16 czasu polskiego lokali wyborczych.

bEUahQut

W Kirgistanie odbyły się w niedzielę wybory parlamentarne. "Częściowe wyniki znane będą w poniedziałek" - poinformowała państwowa komisja wyborcza po zamknięciu o godz. 16 czasu polskiego lokali wyborczych.

Frekwencja wyborcza wyniosła 34,27 proc.

Ostateczne wyniki wyborów podane będą do wiadomości publicznej za lub trzy dni - powiedział członek komisji wyborczej Abdysamat Mamarajmow.

bEUahQuv

Według informacji komisji głosowanie odbyło się bez incydentów.

Wybory są najważniejszym wydarzeniem politycznym w Kirgistanie od obalenia w kwietniu prezydenta Kurmanbeka Bakijewa. W czerwcu w referendum konstytucyjnym potwierdzono, że Kirgistan będzie po wyborach republiką parlamentarną i ograniczono władzę prezydenta. Nowelizacja konstytucji założyła też, że żadna partia nie będzie mogła mieć więcej niż 65 mandatów w 120-osobowym parlamencie, niezależnie od liczby uzyskanych głosów (Ak Żoł, partia Bakijewa, miała zdecydowaną większość).

W wyborach startowało 29 partii, lecz realną szansę przekroczenia 5-procentowego progu ma sześć.

Wybory monitorowało około 800 obserwatorów, w tym ponad 200 z Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).

bEUahQuB

Analitycy ostrzegają, że rozdrobnienie polityczne i głębokie podziały na linii północ-południe mogą sprawić, że nie uda się utworzyć po wyborach parlamentarnych silnego ośrodka władzy wykonawczej, który mógłby panować nad sytuacją w kraju.

W Kirgistanie do tej pory panuje napięcie; wzmogło się ono w czerwcu, po krwawych starciach między Kirgizami i Uzbekami, w których zginęło ok. 400 osób. Bodźcem inicjującym 10 czerwca najpoważniejszy od 20 lat konflikt etniczny w kraju stało się obalenie Bakijewa. OBWE, która ma stałych przedstawicieli w Kirgistanie, ostrzegała, że sytuacja jest napięta, szczególnie na południu, co może powstrzymać Uzbeków od udziału w głosowaniu. (PAP)

fit/ jo/ ro/

7412566

bEUahQuW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)