Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wybory parlamentarne w Osetii Płd. wygrały partie prorosyjskie

0
Podziel się

Partie wspierające prorosyjskiego
przywódcę Eduarda Kokojty wygrały niedzielne wybory parlamentarne
w Osetii Południowej - separatystycznej republice Gruzji,
otrzymując łącznie ponad 90 procent głosów - poinformowała w
poniedziałek w Cchinwali Centralna Komisja Wyborcza.

bEgEmAjp

Partie wspierające prorosyjskiego przywódcę Eduarda Kokojty wygrały niedzielne wybory parlamentarne w Osetii Południowej - separatystycznej republice Gruzji, otrzymując łącznie ponad 90 procent głosów - poinformowała w poniedziałek w Cchinwali Centralna Komisja Wyborcza.

Najwięcej głosów otrzymała partia "Jedność" - 46,36 procent, Partia Ludowa zdobyła 22,53 procent, komuniści - 22,25 procent. Czwarte miejsce zajęła partia socjalistyczna "Ojczyzna", która jednak nie pokonała 7-procentowego progu wyborczego.

Frekwencja wyniosła 80 procent. Parlament Osetii Południowej liczy 34 deputowanych.

bEgEmAjr

Według południowoosetyjskiej minister ds. prasy i informacji Iriny Gagłojewej podczas wyborów nie doszło do naruszeń prawa.

To pierwsze głosowanie od rosyjsko-gruzińskiej wojny z sierpnia 2008 roku o kontrolę nad tym 50-tysięcznym regionem. Lokalna opozycja nazwała wybory "niezgodnymi z prawem", a Gruzja - "farsą" i "błazenadą".

Według obserwatorów Kokojty z łatwością zapewnił sobie większość dwóch trzecich głosów w parlamencie, potrzebnych do zmiany konstytucji, aby móc ubiegać się o trzecią kadencję. Do tej pory wygrał wybory prezydenckie w roku 2001 i 2006.

Lokalna opozycja zarzuca mu defraudację pieniędzy przesyłanych przez Moskwę.

bEgEmAjx

Do tej pory niepodległość zarówno Osetii Południowej jak i drugiego separatystycznego regionu Gruzji - Abchazji uznały jedynie Rosja i Nikaragua. (PAP)

jo/ ap/

1025 1067

bEgEmAjS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)