Notowania

zamieszki w syrii
12.12.2011 13:01

Wybory samorządowe w Syrii. Mimo walk i protestów

W Syrii rozpoczęły się wybory samorządowe, pierwsze od wybuchu w marcu antyprezydenckiej rewolty.

Podziel się
Dodaj komentarz
(upyernoz/CC/Flickr)

W Syrii rozpoczęły się wybory samorządowe, pierwsze od wybuchu w marcu antyprezydenckiej rewolty. Tymczasem w kraju nie ustają walki sił rządowych z przeciwnikami reżimu. W zbuntowanym mieście Hims spodziewana jest wojskowa ofensywa.

W wyborach na 17 tysięcy stanowisk kandydują ponad 42 tysiące osób.

Po raz pierwszy przebieg głosowania monitorują sędziowie w ramach zmian wprowadzonych przez prezydenta Baszara el-Asada i jego rząd. Nowe prawo wyborcze ma na celu _ wzmocnienie zasady decentralizacji _ władzy - ogłoszono.

Mimo trwających wyborów nie ustają walki sił rządowych z przeciwnikami reżimu. Do starć doszło w poniedziałek w mieście Idlib na północnym wschodzie kraju oraz w Derze na południu, a także w miejscowościach Dżabal al-Zawija oraz Dael. W Idlib zginęła jedna osoba, a pięć zostało rannych. W niedzielę walki toczyły się w Dumie.

Prodemokratyczni działacze rozpoczęli ponadto akcję nieposłuszeństwa obywatelskiego, która rozpoczęła się w niedzielę od strajku generalnego, m.in. w Hims. Celem jest doprowadzenie do ustąpienia reżimu Asada.

Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka podało, że od soboty za zaginionych uznaje się 17 robotników, którzy zostali w Hims porwani przez _ grupę uzbrojonych ludzi _, pochodzących z części miasta zamieszkanej przez zwolenników Asada.

Aktywiści poinformowali również, że w nadchodzącym tygodniu spodziewają się ofensywy wojska na zbuntowane Hims. Ich zdaniem rząd planuje też odciąć dopływ wody do miasta.

Czytaj więcej o sytuacji w Syrii
[ ( http://static1.money.pl/i/h/234/t187626.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/nowy;bilans;krwawych;protestow;w;syrii,48,0,960560.html) Zginęło już 3,5 tys. ludzi. A świat patrzy Syryjski rząd zgodził się tydzień temu na arabski plan wyjścia z kryzysu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/142/t87694.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/onz;oskarza;damaszek;o;zbrodnie;przeciwko;ludzkosci,18,0,977682.html) Oskarżyli Syrię o zbrodnie przeciwko ludzkości Odpowiedzialnością za te zbrodnie obciążono reżim prezydenta Baszara el-Asada.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/142/t87694.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/erdogan;przestrzega;asada;przed;losem;hitlera,150,0,972182.html) Turcja przestrzega: On skończy jak Hitler Premier Turcji nawiązał do zapowiedzi Asada, że będzie walczył ze swymi wrogami aż do śmierci.
Tagi: zamieszki w syrii, syria, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz