Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wybory uzupełniające do Senatu w Katowicach i w Płocku - 20 czerwca

0
Podziel się:

Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, który pełni obowiązki prezydenta,
zarządził w czwartek wybory uzupełniające do Senatu w okręgach katowickim i płockim na 20 czerwca.

*Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, który pełni obowiązki prezydenta, zarządził w czwartek wybory uzupełniające do Senatu w okręgach katowickim i płockim na 20 czerwca. *

Decyzja Komorowskiego ma związek z faktem, że 10 kwietnia w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem zginęła wicemarszałek Senatu Krystyna Bochenek (PO - okręg katowicki) i Janina Fetlińska (PiS - okręg płocki). Marszałek Senatu ogłosił już wygaśnięcie obu mandatów senatorskich. W katastrofie zginął także senator Stanisław Zając (PiS - okręg krośnieński); trumna z jego ciałem wróci do Polski w piątek.

Marszałek Sejmu zaproponował, by wybory uzupełniające do Senatu odbyły się łącznie z pierwszą turą wyborów prezydenckich - 20 czerwca.

Państwowa Komisja Wyborcza na środowej konferencji prasowej zwracała uwagę, że zaproponowane przez Komorowskiego rozwiązanie może być problematyczne i może dezorientować wyborców ze względu na odmienne reguły organizacji wyborów prezydenckich i do Senatu.

Jak mówił sekretarz PKW Kazimierz Czaplicki, pierwszym problemem może być podział okręgów wyborczych w wyborach do Senatu i w wyborach prezydenckich. Na senatora głosować może tylko osoba mieszkająca w okręgu wyborczym, w którym odbywają się wybory. Natomiast w wyborach prezydenckich można głosować na podstawie zaświadczenia w całym kraju.

Spisy wyborców mogą okazać się kolejnym problemem, ponieważ są one różne, jeśli chodzi o wybory prezydenckie oraz wybory parlamentarne. "Urzędy gmin będą musiały sporządzić dwa różne spisy wyborców" - mówił Czaplicki.

Kolejny problem - podkreślił Czaplicki - może dotyczyć kwestii pełnomocnika wyborczego. W wyborach prezydenckich - po raz pierwszy - osoby starsze i niepełnosprawne będą mogły oddać głos za pośrednictwem pełnomocnika. Natomiast - jak podkreślił Czaplicki - taka możliwość w wyborach uzupełniających do Senatu nie istnieje.

Sekretarz PKW podkreślił, że jeśli marszałek Komorowski zdecyduje się wyznaczyć wybory uzupełniające do Senatu na 20 czerwca, to zgodnie z kalendarzem wyborczym już 29 kwietnia komisja wyborcza będzie musiała podać informację o okręgach wyborczych, w których głosowanie się odbędzie.

1 maja mijałby wówczas termin na złożenie zawiadomienia o utworzeniu komitetu wyborczego.

W przypadku wyborów do Sejmu i Senatu prawo zgłaszania kandydatów, czyli tworzenia komitetów mają partie polityczne, koalicje, a także grupy wyborców. Jak wynika z kalendarza wyborczego, kandydaci na senatorów powinni się rejestrować do 11 maja. (PAP)

ajg/ mok/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)