Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
tadic
05.05.2012 20:23

Wybory w Serbii. Powszechne niezadowolenie, będą dwie tury

Wybory będą głównie starciem między siłami popierającymi urzędującego prezydenta a konserwatystami eks-ministra w autorytarnym rządzie Miloszevicia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

Wybory będą głównie starciem między siłami popierającymi urzędującego prezydenta, proeuropejskiego reformatora Borisa Tadicia (na zdjęciu) a konserwatystami Tomislava Nikolicia, eks-ministra informacji w autorytarnym rządzie Slobodana Miloszevicia.

Od chwili odsunięcia Miloszevicia od władzy upłynęło 12 lat. 6,8 miliona obywateli z prawem głosu wybierze 250 deputowanych do parlamentu, szefa państwa, nowe władze samorządowe i nowy lokalny rząd północnej prowincji Serbii - Wojwodiny.

Wybory prezydenckie odbędą się przedterminowo. Zostały ogłoszone, gdy Boris Tadić, najpopularniejszy serbski polityk, podał się w kwietniu do dymisji. Uczynił to na dziesięć miesięcy przed wygaśnięciem mandatu. Oświadczył, że chce w ten sposób umożliwić przeprowadzanie wszystkich wyborów w jednym terminie.

Ostatnie sondaże wykazują, że Tadić i były przywódca serbskich nacjonalistów, wrogich wobec Zachodu, Nikolić, który porzucił ultranacjonalistyczne hasła i opowiada się teraz za przystąpieniem Serbii do Unii Europejskiej, mają praktycznie w wyborach jednakowe szanse.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/145/214161.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kosowo;sad;uniewinnil;polityka;oskarzonego;o;zbrodnie;wojenne,114,0,1078642.html) *Uniewinnili go. Świadek popełnił samobójstwo * Kosowski polityk, Fatmir Limaj uwolniony został od zarzutu popełnienia zbrodni wojennych.

W pierwszej turze wyborów startuje 12 kandydatów. Zwycięzcę wyłoni druga tura wyborów, która odbędzie się 20 maja, jeśli w pierwszej żaden kandydat nie przekroczy 50 proc. głosów.

Jest prawie pewne, jak wynika z sondaży, że _ za pierwszym podejściem _ Tadić i Nikolić zdobędą po ok. 32 proc. głosów. Obaj przewodzą największym formacjom politycznym Serbii: Tadić - Partii Demokratycznej (DS), Nikolić - opozycyjnej Serbskiej Partii Postępowej(SNS).

Języczkiem u wagi pozostają socjaliści, którym przewodzi obecny minister spraw wewnętrznych, Ivica Daczić, były rzecznik Miloszevicia. SNS ma obecnie poparcie 32,5 proc. wyborców, podczas gdy DS - 27 proc. Socjaliści Daczicia, wchodzący w skład obecnej koalicji rządowej, mogą liczyć na 13,2 proc. głosów.

Przedstawiając strategię Tadicia, serbski analityk Miljenko Dereta z organizacji pozarządowej _ Inicjatywy Obywatelskie _ powiedział: _ Najważniejsze jest, aby nowy rząd ukonstytuował się jak najszybciej i bez straty czasu podjął niezbędne działania _.

Wielkie tematy polityczne, które dominowały w poprzednich serbskich wyborach, jak problem Kosowa, zostały obecnie wyparte przez problemy serbskiej gospodarki dominujące w warunkach kryzysu powodującego nieufność wobec rządzących i społeczną apatię.

Kampania wyborcza obfitowała w obietnice lepszego jutra składane przez polityków, zapowiedzi tworzenia nowych miejsc pracy, wydania prawdziwej walki korupcji i przyciągnięcia zagranicznych inwestycji, które wydobyłyby kraj z gospodarczego marazmu.

Bezrobocie w Serbii wynosi 23,7 proc. Nie ma żadnych sygnałów świadczących o tym, że Serbia wychodzi z depresji, a w społeczeństwie, które obiecywało sobie rychłą poprawę sytuacji materialnej po obaleniu autorytarnej władzy narastają nastroje graniczące z desperacją. W marcu, po przekazaniu w ręce międzynarodowego trybunału ostatnich oskarżonych o zbrodnie wojenne (Radovana Karadżić i Ratko Mladicia) oraz nawiązaniu dialogu z Kosowem Serbia uzyskała status kraju-kandydata do Unii Europejskiej.

Nikolić zapewnia przed wyborami, że bardzo się zmienił._ - Oczywiście, że się zmieniłem. Byłem politykiem przez 22 lata. Serbia też się zmieniła _ - mówił Nikolić na wiecach.

W Kosowie, które ogłosiło niepodległość w 2008 roku, około 110 tys. Serbów będzie mogło głosować w wyborach parlamentarnych i prezydenckich, ale nie w wyborach samorządowych. Głosowanie w Kosowie zostało zorganizowane z pomocą Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, która wystąpiła w roli mediatora między Belgradem a Prisztiną. Rząd kosowski sprzeciwiał się organizowaniu przez kosowskich Serbów jakichkolwiek serbskich wyborów na swym terytorium.

Mimo sprzeciwu Belgradu Serbowie zamieszkali w powiatach Zvecan i Zubin Potok na północy Kosowa zapowiedzieli, że wybiorą swoje lokalne władze samorządowe. Siły NATO w Kosowie (KFOR) są w stanie gotowości w celu zapewnienia spokoju i bezpieczeństwa.

O Serbii czytaj więcej w Money.pl
Niespodziewana dymisja prezydenta Serbii Prezydent Serbii Boris Tadić zrezygnował z urzędu na 10 miesięcy przed końcem kadencji.
Zbrodniarze wojenni za kratami po 12 latach Partyzantka walczyła o oderwanie do Serbii i przyłączenie do Kosowa rejonu Bujanovacu.
Organizują wszystkie wybory na raz W Serbii odbędą się w niedzielę wybory prezydenckie, parlamentarne i samorządowe, a także wybory lokalne w Wojwodinie.
Tagi: tadic, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz