Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wybory we francji
23.04.2012 07:05

Wybory we Francji. Francois Hollande wygrał pierwszą turę

Jak przewidywała większość sondaży, ostateczna walka rozegra się drugiej turze głosowania.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EastNews/Stephane Lemouton/ABACAPRESS.COM)

[aktualizacja 11:22]

Faworyt wyborów, socjalista Francois Hollande, zwyciężył w pierwszej turze zdobywając 28,63 proc. głosów. Prezydent Nicolas Sarkozy otrzymał 27,18 proc. głosów - informuje francuskie MSW po przeliczeniu 100 proc. głosów.

Szefowa skrajnie prawicowego Frontu Narodowego Marine Le Pen uzyskała 17,90 proc. głosów, a przywódca skrajnego Frontu Lewicowego Jean-Luc Melenchon - 11,11 proc. Ogółem startowało 10 kandydatów. Frekwencja w niedzielnym głosowaniu wyniosła 79,47 proc.

Jak przewidywała większość sondaży przedwyborczych, Hollande i Sarkozy spotkają się więc w drugiej turze głosowania w niedzielę 6 maja. Na ogłoszenie oficjalnych rezultatów komisja wyborcza ma czas do środy.

Zwycięzca pierwszej tury podziękował w swoim wystąpieniu Francuzom za to, że masowo wzięli udział w głosowaniu. Hollande zwrócił uwagę, że tak wysoka frekwencja _ to rzadkość _. Podziękował, że znalazł się na miejscu, które _ jest dla niego zarówno honorem, jak i zobowiązuje _. _ - To akt zaufania _ - podkreślił Hollande.

Zwrócił się ponadto do wyborców całej lewicy i ruchu ekologicznego, pozdrawiając z trybuny przywódcę skrajnego Frontu Lewicowego Jean-Luca Melenchona i kandydatkę Zielonych na prezydenta Evę Joly, którzy - jak podkreślił - obiecali mu _ wyraźnie i bez negocjacji, że wesprą go w drugiej turze _.

Wybory prezydenckie we Francji. Hollande przed Sarkozym

  • fot: PAP/EPA
  • fot: PAP/EPA
  • fot: PAP/EPA
  • fot: PAP/EPA [ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://galerie.money.pl/wybory-prezydenckie-we-francji-hollande-przed-sarkozym-g416453.html) Hollande przemawiał w Tulle w departamencie Correze, gdzie głosował przed południem. Jeszcze na dziesięć minut przed zakończeniem głosowania program France 2 pokazał Hollande'a pracującego przy biurku z najbliższymi współpracownikami.

Jego wystąpienie, entuzjastycznie przyjęte przez tłum zgromadzonych, było transmitowane na telebimie przed siedzibą Partii Socjalistycznej na ulicy Solferino w Paryżu. - _ Francois prezydentem! Francois prezydentem! _ - krzyczeli zwolennicy przed siedzibą PS, wymachując flagami narodowymi oraz flagami partii z wizerunkami kandydata. Niektórzy trzymali w ręku róże - symbol Partii Socjalistycznej.

Nicolas Sarkozy wystąpił przed swoimi stronnikami w sali Mutualite w V dzielnicy Paryża, gdzie zorganizowano wieczór wyborczy rządzącej centroprawicowej Unii na rzecz Ruchu Ludowego (UMP). - _ Nicolas! Nicolas! _ - skandował tłum, witając prezydenta i nie dając mu przez kilkanaście sekund dojść do głosu.

Obecny szef państwa zaproponował zorganizowanie przed drugą turą trzech debat na tematy gospodarcze i społeczne, dotyczące problemów społecznych i kwestii międzynarodowych. _ - W dzisiejszym świecie, który tak szybko gna, kwestia zachowania sposobu życia naszych rodaków jest kluczową sprawą tej kampanii _ - podkreślił.

Prezydent przemawiał na tle swego hasła wyborczego: - _ Silna Francja _. _ Wygramy! Wygramy! Nicolas prezydentem _ - śpiewali młodzi zgromadzeni jeszcze zanim szef państwa pojawił się w sali.

W swoim wystąpieniu Marine Le Pen nie kryła zadowolenia z dobrego wyniku, który - jak podkreśliła - _ przeczy wszelkim kłamstwom i fałszerstwom wyborczym _. _ - Walka dla Francji właśnie się zaczęła. Kochani Przyjaciele, Francuzi, nic już nie będzie takie jak wcześniej! Wysadzimy w powietrze monopol banków i finansów _ - mówiła mocnym głosem. Zgromadzony w sali tłum krzyczał: - _ Marine, Marine! _.

Spytana później przez francuskie media, czy w drugiej turze odda pusty głos, Le Pen odpowiedziała, że zaprasza wszystkich Francuzów na wiec 1 maja przy Placu Opery w Paryżu, gdzie zamierza zamanifestować swoje poglądy. Nie ujawniła jednak więcej szczegółów. _ - Te wyniki są przeciwko wszystkiemu: przeciwko sondażom, przeciwko elitom, przeciwko systemowi. Pokazują, że jesteśmy dopiero na początku wielkiego zgromadzenia, które przyniesie owoce w nadchodzących wyborach parlamentarnych _ w czerwcu br. - podkreśliła w krótkim wywiadzie dla France 2.

Manuel Valls, odpowiedzialny za komunikację z mediami w sztabie Hollande'a, ocenił, że Francuzi zademonstrowali masowy sprzeciw wobec obecnego szefa państwa. - _ Po raz pierwszy w historii naszego kraju prezydent, który ponownie kandyduje, plasuje się za swym rywalem _ - podkreślił Valls w telewizji France 2.

_ - Wynik Francois Hollande'a jest wyjątkowy, ponieważ niesie ze sobą nadzieję zmian. Na razie jeszcze nie wygraliśmy, bo trzeba również zmobilizować się w drugiej turze, ale to wokół Francois Hollande'a będzie się ogniskować idea zmian _ - zaznaczył.

Dodał, że w drugiej turze Francuzi będą wybierać _ między dwiema koncepcjami państwa, dwiema koncepcjami politycznymi, dwiema politykami gospodarczymi _.

Minister spraw zagranicznych Alain Juppe powiedział w telewizji France 2, że _ jeszcze nic nie jest przesądzone, a wysoka frekwencja świadczy o tym, że Francuzi zrozumieli, iż wybór jest historyczny _.

Szef francuskiej dyplomacji zaznaczył, że różnica między dwoma kandydatami nie jest zbyt duża i że jest to bardzo dobry wynik dla Sarkozy'ego. _ - Teraz będziemy mieć nową kampanię. Mam nadzieję, że będzie wiele debat, podczas których będziemy mogli skonfrontować jeden projekt z drugim _ - dodał.

Czytaj więcej w Money.pl
Jeden nieszczery, drugi podejrzany. Kto lepszy? Z sondażu OpinionWay wynika, że niezdecydowanych, na kogo oddać głos w pierwszej turze, jest 23 proc. Francuzów.
Wynik wyborów we Francji może zaskoczyć W sondażach ma przewagę, ale jest coś, co może pokrzyżować mu drogę do zwycięstwa.
Czarnoskórzy Francuzi już głosują. Dlaczego? Tak władza kupuje sobie głosy Francuzów. Zobacz czym ich zachęca.
Tagi: wybory we francji, francja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz