Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wybrano szefów PiS w kolejnych okręgach

0
Podziel się:

#
dochodzi informacja nt. wyników wyborów w kolejnych okręgach PiS
#

# dochodzi informacja nt. wyników wyborów w kolejnych okręgach PiS #

24.03. Warszawa (PAP) - W sobotę działacze PiS wybrali szefów okręgów warszawskiego, gdańskiego, lubelskiego, krakowskiego, poznańskiego, wrocławskiego, łódzkiego, gliwickiego, sosnowieckiego i katowickiego. W głosowaniu przepadł kandydujący na szefa okręgu gliwickiego Jerzy Polaczek.

Delegaci w każdym z 40 okręgów głosują nad jednym kandydatem na szefa, zarekomendowanym przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Na szefów okręgów zgłosiła się większość obecnych pełnomocników okręgowych struktur PiS; w niektórych miejscach tylko oni wyrazili chęć startu, złożyli wymagany plan działania i dostali rekomendację władz.

Wiceprezes PiS, b. szef CBA Mariusz Kamiński został szefem okręgu warszawskiego. Jak poinformował PAP rzecznik stołecznego PiS Jarosław Krajewski, Kamińskiego poparło 362 uczestników zjazdu, 11 było przeciw, a 8 się wstrzymało. Zjazd wybrał także 30 członków zarządu okręgu. W zjeździe uczestniczył szef partii - Jarosław Kaczyński.

W okręgu gdańskim szefem struktur PiS został poseł Andrzej Jaworski, który kierował nim przez ostatnie półtora roku. Funkcję tę będzie pełnił przez najbliższe dwa lata. Głosowało na niego 136 osób; 59 było przeciw lub wstrzymało się od głosu. W sobotę został wybrany także dwudziestoosobowy zarząd okręgu.

Po wyborze Jaworski poinformował PAP, że w ciągu najbliższego tygodnia chce powołać swoich zastępców. Jeden z nich ma odpowiadać "tylko i wyłącznie za przygotowanie programu wyborczego, zarówno dla okręgu jak i poszczególnych powiatów i gmin", a drugi - "zbudowanie struktur w każdej dzielnicy i w każdej gminie".

Poseł Krzysztof Michałkiewicz został wybrany na prezesa PiS w okręgu lubelskim. "W głosowaniu tajnym poparło go 124 delegatów, 55 było przeciw, a 11 wstrzymało się od głosu" - poinformował rzecznik prasowy PiS w Lubelskiem Sylwester Tułajew. Do udziału w zjeździe okręgowym PiS uprawnionych było 299 delegatów.

Michałkiewicz pełni funkcję szefa lubelskich struktur PiS od kilku lat. Okręg, w którym został wybrany, obejmuje 11 powiatów województwa lubelskiego.

Szefem PiS w okręgu krakowskim został poseł Andrzej Adamczyk, który kieruje nim od 2007 r. Adamczyk zdobył 125 głosów (5 delegatów było przeciw, 8 wstrzymało się od głosu, a jedna osoba nie wzięła udziału głosowaniu). "Odbieram tę liczbę głosów, którą otrzymałem, jako skwitowanie dla nas wszystkich - parlamentarzystów z okręgu krakowskiego i samorządowców - za jedność, po wszystkim, co stało się w ostatnich miesiącach w PiS, szczególnie w Krakowie. Ten wynik ma szczególny wymiar" - powiedział PAP Adamczyk.

Poseł Tadeusz Dziuba został wybrany w sobotę na prezesa okręgu poznańskiego PiS. Głosowało na niego 119 osób, 23 osoby były przeciwko, 9 wstrzymało się od głosu. Dziuba do tej pory kierował lokalnymi strukturami partii.

"W mojej ocenie kondycja Prawa i Sprawiedliwości w okręgu poznańskim jest lepsza, niż rok temu. Przed nami jest jednak dużo pracy, by osiągnąć stan pożądany" - powiedział PAP Dziuba. Poinformował także, że zjazd podjął uchwały m.in. w sprawie krytycznej oceny sposobu zarządzania Poznaniem przez prezydenta Ryszarda Grobelnego i PO, w sprawie deregulacji zawodów, problemu nauczania historii oraz wystosował apel w sprawie TV Trwam.

Dziuba w latach 2005-2007 był wojewodą wielkopolskim, w 2010 r. bez powodzenia ubiegał się o stanowisko prezydenta Poznania. Był radnym miejskim, od 2011 r. jest posłem.

Na przewodniczącego struktur partii w okręgu wrocławskim został wybrany poseł Dawid Jackiewicz, dotychczasowy pełnomocnik PiS w tym okręgu. "Za jego wyborem głosowało ok. 85 proc. delegatów" - powiedział PAP sekretarz Dolnośląskiej Rady Regionalnej PiS Piotr Babiarz.

Na prezesa PiS w okręgu łódzkim wybrany został szef młodzieżówki tej partii, poseł Marcin Mastalerek, który od jesieni ub.r. pełnił funkcję pełnomocnika w okręgu. Tuż przed sobotnimi wyborami przyznał w rozmowie z PAP, że w ciągu ostatnich kilku miesięcy z listy członków lokalnego PiS skreślono ponad 150 osób. Jak mówił, on sam przeprowadził weryfikację i pozbył się tzw. "martwych dusz". Po weryfikacji w okręgu obejmującym Łódź oraz powiaty łódzki wschodni i brzeziński w PiS pozostało około 350 osób.

Na sobotnim zjeździe łódzcy działacze PiS przyjęli dwie uchwały. Pierwsza z nich jest przeciwko prywatyzacji strategicznych spółek miejskich, druga - popierająca wniosek o referendum w sprawie odwołania prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej.

Porażkę w wyborach poniósł b. minister transportu Jerzy Polaczek. Obradujący w sobotę w Gliwicach zjazd struktur PiS w tym mieście odrzucił w sobotę jego kandydaturę na szefa okręgu. W głosowaniu poparło go 41 działaczy, 55 było przeciw, a czterech wstrzymało się od głosu.

Niespodzianek nie było natomiast w dwóch innych okręgach PiS w woj. śląskim. W Sosnowcu olbrzymią większością głosów na szefową wybrano posłankę Ewę Malik, a w Katowicach posła Grzegorza Tobiszowskiego. W Rybniku zjazd zaplanowano na niedzielę.

Dotychczas szefowie struktur PiS wybrani zostali m.in. w okręgach: krośnieńskim - został nim wicemarszałek Sejmu Marek Kuchciński, chrzanowskim - wygrała wiceprezes PiS Beata Szydło i płocko-ciechanowskim, gdzie zwyciężył b. minister skarbu państwa w rządzie J. Kaczyńskiego Wojciech Jasiński. (PAP)

mca/ bls/ ren/ wos/ tgo/ rpo/ mic/ jaw/ mab/ malk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)