Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wykład w BBN: więcej danych - lepsza walka z przestępczością

0
Podziel się:

Porównanie danych policji, prokuratury i
służb skarbowych oraz świadomość, że nie wszystkie przestępstwa są
ujęte w statystykach, pozwalają lepiej zwalczać przestępczość -
uważa szef BBN Władysław Stasiak. Jego zdaniem Polska mogłaby
korzystać z doświadczeń amerykańskich.

Porównanie danych policji, prokuratury i służb skarbowych oraz świadomość, że nie wszystkie przestępstwa są ujęte w statystykach, pozwalają lepiej zwalczać przestępczość - uważa szef BBN Władysław Stasiak. Jego zdaniem Polska mogłaby korzystać z doświadczeń amerykańskich.

W środę na zaproszenie BBN wykład na temat tzw. ciemnej liczby przestępstw wygłosił dziekan wydziału prawa karnego Uniwersytetu Long Island w Nowym Jorku, prof. Harvey W. Kushner. Przypomniał, jak w Stanach Zjednoczonych dochodzono do jednolitej klasyfikacji przestępstw notowanych przez kilkadziesiąt tysięcy jednostek organów ścigania od szczebla lokalnego do federalnego.

"Jeszcze na początku wieku śmiano się, że ciemna liczba nie istnieje, że to tania publicystyka, a wszystko jest ujęte w statystykach. Dzisiaj wiemy, że jest taka ciemna liczba i trzeba to jakoś kontrolować" - powiedział PAP szef BBN.

Zdaniem Stasiaka amerykańskie doświadczenia można wykorzystać także w Polsce i już się to dzieje, np. program "Razem bezpieczniej" opiera się w dużej mierze na wypracowanym w USA systemie Compstat, służącym do identyfikowania zagrożeń.

"Jest problem ze stałym porównywaniem danych policyjnych, prokuratorskich i finansowych od administracji skarbowej. Gdyby zacząć to zestawiać, mamy lepiej zdefiniowane zagrożenie przestępczością i lepiej wiemy, w co uderzać" - dodał Stasiak.

Według niego jednym ze sposobów poznania ciemnej liczby przestępstw i praktycznego wykorzystania tej wiedzy jest zestawienie danych oficjalnych z wynikami badań opinii publicznej dotyczących konkretnych doświadczeń, a nie ogólnego poczucia bezpieczeństwa.

Do obszarów, gdzie ciemna liczba jest szczególnie pokaźna, Kushner zaliczył przestępstwa dokonywane w cyberprzestrzeni. "Gdy kto się włamuje na konto e-mailowe, dzwonimy do dostawcy internetu, a nie na policję, którą informuje się tylko w przypadku dużych strat" - zauważył Kushner.

Kushner jest autorem ekspertyz dla FBI, Federalnej Administracji Lotniczej, amerykańskich służb imigracyjnych i celnych. Pracował jako doradca i wykładowca m.in. w Vaval War College i Akademii FBI. Występował także jako biegły w sprawach dotyczących porządku publicznego i zagrożeń terrorystycznych.(PAP)

brw/ pz/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)