Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wyłoniono regionalne władze Ruchu Poparcia Palikota

0
Podziel się:

W weekend wyłaniano regionalne władze Ruchu Poparcia Palikota. "Nie chcemy
ginąć w powstaniach, nie chcemy utrzymywać Kościoła, nie chcemy wrogiej nam biurokracji i wiemy jak
to osiągnąć!" - napisał Palikot do uczestników zjazdów regionalnych.

W weekend wyłaniano regionalne władze Ruchu Poparcia Palikota. "Nie chcemy ginąć w powstaniach, nie chcemy utrzymywać Kościoła, nie chcemy wrogiej nam biurokracji i wiemy jak to osiągnąć!" - napisał Palikot do uczestników zjazdów regionalnych.

"To niby zwykłe wybory, a rodzi się coś, co na zawsze zmieni nasz kraj. Niezależnie od sondaży, opinii, elit, naszych czasami wątpliwości, widzimy, że się zdarza, że jest. To jest nasz zryw! Nasza Solidarność!" - napisał Palikot. W styczniu 2011 r. ma się odbyć zjazd krajowy RPP.

W wyborach władz RPP w Wielkopolsce wzięło udział ponad 40 osób. Dyrektorem regionalnym został dotychczasowy tymczasowy koordynator regionalny Piotr Batura. Jak powiedział PAP, ruch w Wielkopolsce ma jedną z najlepiej rozbudowanych struktur w kraju. "W budowaniu struktur, w tej chwili dochodzimy już do poziomu gmin. Do 3 grudnia deklaracje złożyło blisko 220 osób, osoby w różnym wieku, od wykształcenia zasadniczego po profesorów" - powiedział. W trakcie sobotniego spotkania zbierano pieniądze na organizowane przez wielkopolski RPP inicjatywy: wsparcie Domu Dziecka w Kosewie, schronisk dla zwierząt i na Wigilię pod Rondem w Poznaniu.

Podczas sobotniego zjazdu RPP w Krakowie 32-letnia Katarzyna Pasterczyk (przedsiębiorca) została wybrana na dyrektora. Miała siedmiu konkurentów. Wicedyrektorem małopolskiego biura został 46-letni Andrzej Fatyga - emerytowany strażak z Wolbromia. W Małopolsce w RPP działa 214 osób. W zjeździe, zamkniętym dla mediów, uczestniczyło ok. 100 delegatów. "Naszym celem jest zmiana polityki rządu. Chcemy tworzyć nowoczesną Polskę, w której wszytko będzie nazywane po imieniu. Nie chcemy polityki na kolanach dawniej wobec Rosji, teraz wobec USA" - mówił Fatyga.

Na Podkarpaciu wybory szefa regionalnych struktur RPP odbyły się w miniony czwartek. Dyrektorką regionalną została Beata Rudaś, a jej zastępcą Piotr Piekara. Jak powiedziała PAP Rudaś, w zjeździe uczestniczyło ponad 30 osób. Oprócz władz w regionie, wybrano także 14 delegatów na zjazd krajowy.

29-letni ekonomista Jacek Witczak z Jeleniej Góry został w sobotę wybrany na dyrektora biura RPP w woj. dolnośląskim. Jego zastępcą został 58-letni inżynier Waldemar Olik. Na Dolnym Śląsku odbyły się w sobotę trzy zjazdy regionalne RPP - we Wrocławiu, Jeleniej Górze i Wałbrzychu. W rozmowie z PAP Witczak jako swoje główne cele na najbliższe miesiące wskazał m.in. wspieranie rozwoju ruchu oraz motywację działaczy do dalszej pracy.

Grzegorz Waloszczyk został dyrektorem filii RPP w Kielcach. Wybrali go uczestnicy świętokrzyskiego zjazdu regionalnego, w którym uczestniczyło kilkunastu działaczy, m.in. studenci, przedsiębiorcy i emeryci. Wśród najaktywniejszych nie ma osób, które działały w partiach politycznych. Deklaracje udziału w stowarzyszeniu złożyło w regionie ponad sto osób. "To zabetonowanie sceny politycznej i ta obłuda, która towarzyszy posłom i senatorom, a także lokalnym politykom, dla nas jest już nie do zniesienia i trzeba coś zmienić" - powiedział Waloszczyk. Według niego, działacze angażują się także w problemy lokalne - uczestniczyli w manifestacji ws. złego traktowania zwierząt w schronisku w Dyminach.

Około 40 członków RPP spotkało się w sobotę w Opolu. Przewodniczącym na Opolszczyźnie został politolog Jerzy Baran. Podczas spotkania odczytano deklarację programową, w której duży nacisk położono na ekologię. Stowarzyszenie chce budowy w Opolu nowych ścieżek rowerowych, rozwijania bazy turystycznej i akcentuje, że Śląsk Opolski powinien być "zielonymi płucami Śląska".

Dyrektorem struktur RPP w Lubelskiem został student IV roku prawa UMCS Michał Kabaciński. Dotychczas pełnił on funkcję koordynatora Ruchu w tym regionie. W głosowaniu, które odbywało się w niedzielę między godz. 16 a 20, wzięło udział 25 osób, z Lublina i innych miejscowości regionu. Kabaciński otrzymał 15 głosów; miał dwóch kontrkandydatów. Deklaracje do RPP w Lubelskiem złożyło 230 osób.

Blisko 70 osób wzięło udział w niedzielnym zjeździe RPP regionu śląskiego w Dąbrowie Górniczej. Wybrano dyrektora biura regionalnego - został nim emeryt prowadzący własną działalność gospodarczą, związany przez wiele lat z SLD Marian Waszkielewicz. Wybrano też członka sądu koleżeńskiego i członka rady stowarzyszenia. Według Waszkielewicza, większość uczestników zjazdu to ludzie młodzi, którzy wcześniej nie należeli do żadnych partii. "Ja sam zdecydowałem się zrezygnować z SLD, bo nie spełnił żadnych swoich obietnic wyborczych. Już wcześniej śledziłem działalność Janusza Palikota, czytałem jego blog. Zaimponował mi tym, że jako absolwent filozofii z sukcesem rozwinął własną działalność gospodarczą. Myślę, że tak samo będzie z własną partią" - powiedział Waszkielewicz PAP. W poniedziałek śląski region stowarzyszenia planuje pierwszą akcję "Prezent od Palikota". Od 15.30 członkowie stowarzyszenia będą w centrum Katowic, przy ulicy Stawowej, rozdawać paczuszki ze słodyczami i ulotkami.

W zebraniu w Łodzi uczestniczyło niespełna 40 delegatów, którzy na dyrektora regionalnego wybrali Arkadiusza Lewandowskiego, zaocznego studenta dziennikarstwa. Na stanowisko dyrektora kandydowały trzy osoby. Na Lewandowskiego głosowało 19 z 37 delegatów. Dużo większy problem organizatorzy mieli z zebraniem 488 zł na opłacenie sali ośrodka kultury, gdzie odbywały się wybory. W związku z nieobecnością osoby, która miała rozliczyć się z pieniędzy za koszulki i znaczki RPP, zaapelowano do uczestników o dobrowolne wpłaty na uregulowanie rachunku za salę.

57-letni Włodzimierz Chruścik, księgowy w biurze rachunkowym w Gdańsku, został w niedzielę wybrany na dyrektora pomorskiej filii RPP. W zjeździe regionalnym uczestniczyło 36 z 214 osób, które do 3 grudnia zgłosiły akces. Z braku kworum zebrani po 15-minutowej przerwie ogłosili nowe walne zebranie członków. "Zaangażowałem się w tę formację, ponieważ jako jedyna faktycznie głosi ona liberalizm w sprawach społecznych" - powiedział PAP Chruścik, który wcześniej należał do KLD. Zastępcą dyrektora biura stowarzyszenia RPP w Pomorskiem została 40-letnia Brygida Sadowska, główna księgowa w prywatnej firmie, dotychczas bezpartyjna. (PAP)

sta/ kop/ lun/ wos/ jsz/ huk/ mic/ agn/ rpo/ rop/ duk/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)